سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

انگیزه نامه و یا SOP چیست؟

انتشار : 30 مهر 1400
مطالعه : 10 دقیقه

اگر متقاضی و خواهان ادامه تحصیل در یکی از دانشگاه های خارج از ایران هستید و برای پذیرش در این دانشگاه ها اقدام کرده اید با مدرکی به نام SOP مواجه شده اید. اما ممکن است که ندانید این مدرک چیست و کمی در این مورد سردرگم شده باشید. بنابراین در این مطلب به معرفی SOP پرداخته و چیستی این مدرک را بررسی خواهیم کرد.

انگیزه نامه و یا SOP چیست؟

انگیزه نامه و یا SOP چیست؟

در واقع SOP مخفف شده عبارت انگلیسی Statement Of Purpose است که در ایران به آن انگیزه نامه می گویند. SOP یا همان انگیزه نامه، نامه ای است که توسط شما به عنوان متقاضی تکمیل می گردد که در آن انگیزه خود برای درخواست پذیرش و اهداف تحصیلی آینده خود را بیان می کنید. به عبارتی دیگر با این نامه شما به عوامل گزینش می گویید که چه کسی هستید و چه توانایی ها و اهدافی باعث پیشرفت تحصیلی شما شده است و چرا و بر اساس چه اهداف و انگیزه ای دانشگاه خارجی مربوطه را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کرده اید.

sop

اهمیت انگیزه نامه

اهمیت نگارش انگیزه نامه(SOP)چیست؟

انگیزه نامه در معرفی ویژگی های شخصیتی فرد به دانشگاه کمک کرده و اهداف و انگیزه های متقاضی را برای تحصیل در رشته و دانشگاه مورد نظر روشن و شفاف تر می کند. در واقع نوشتن یک انگیزه نامه تحصیلی خوب بهترین و تنهاترین راه برای معرفی توانایی ها و برنامه های خود به دانشگاه مقصد می باشد. زیرا شما قبل از این که در دانشگاه مورد نظر خود قبول شوید امکان مصاحبه حضوری نخواهید داشت و فقط از طریق انگیزه نامه می توانید با دانشگاه در ارتباط باشید.

در نوشتن (SOP) به چه نکاتی باید توجه کنید؟

انگیزه نامه راه ارتباطی مستقیم هیئت انتخاب و گزینش دانشگاه مورد تقاضا می باشد. یادتان باشد که کلیه مدارکی که ارایه می دهید در رابطه با داشته ها و دست آوردهای گذشته شماست و تنها از طریق انگیزه نامه است که شما آینده کاری و تحصیلی خود را برای داوران ترسیم می کنید. آن ها تنها از طریق این مدرک است که با علایق و هدف اصلی شما از ادامه تحصیل آشنا می شوند و از طریق انگیزه نامه است که شما می توانید هیئت داوران دانشگاه مقصد را مجاب کنید که گزینه خوبی برای انتخاب شدن هستید. بدین دلایل طبیعی است که نوشتن انگیزه نامه ای تاثیر گذار در روند قبولی و گزینش شما تاثیر بالایی داشته باشد. به علت اهمیت نوشتن انگیزه نامه در زیر به نکاتی که باید در نوشن انگیزه نامه sop به آنها توجه شود اشاره شده است:

به صورت داستان بنویسید

سعی کنید انگیزه‌های خود را در قالب یک داستان جذاب بیان کنید.داستانی که هر مخاطبی را به خود جذب می‌کند. شما با این کار به خوبی می‌توانید خود را معرفی کرده و تصویری واضح از خودتان در ذهن مسئولان ایجاد کنیدو در گوشه‌ای از ذهن آنها باقی بمانید.

داستان

راجع ‌به هدف خود صحبت کنید

قبل از نوشتن انگیزه نامه ابتدا دقیق به هدف خود فکر کنید. چرا می‌خواهید مهاجرت کنید؟ چرا این دانشگاه را برای تحصیل انتخاب کرده‌اید؟ سپس اقدام به نوشتن انگیزه‌نامه‌ نمایید.در انگیزه نامه و یا sop نوشتن اهداف دارای اهمیت زیادی می باشد. بنابراین یکسری نکات را در آن باید رعایت فرمایید. مثلا نباید صرفا به مسائل مادی اشاره کنید و یا فقط به مزایای کشوری که دانشگاه در آن واقع شده، بپردازید. بلکه سعی کنید هدف خود را از انتخاب دانشگاه مورد نظر بیان کنید.

نوشتن هدف در s

لحن درستی به کار ببرید

اگر شما متن sop را با زبان خیلی رسمی بنویسید بدون شک خسته کننده خواهد بود. اگر هم خیلی دوستانه باشد ارزش نوشته شما به صورت ناخودآگاه کاهش پیدا می‌کند. بنابراین بهتر است لحنی محترمانه و متعادل را برای نوشتن انگیزه‌نامه انتخاب کنید.

لحن درست sop

کپی نکنید

باید خاطر نشان کنیم که شما برای رسیدن به این مرحله از زندگی تلاش و هزینه‌ی زیادی کرده‌اید. جمع‌آوری مدارک، پر کردن اپلیکیشن، شرکت در آزمون‌های بین‌المللی و … همگی هزینه‌ و زمان بر می باشد. پس چرا برای نوشتن یک انگیزه‌نامه‌ی جذاب، خلاقیت به خرج ندهید؟ بنابراین شما باید انگیزه‌نامه‌ی مخصوص خودتان را بنویسید.زیرا این انگیزه‌نامه، برند و نشان‌دهنده‌ی شخصیت شما خواهد بود.

کپی نکنید

گرامر انگلیسی را دست کم نگیرید

نوشتن متنی طولانی که از لحاظ گرامری قوی باشد، کار ساده‌ای نیست. از آنجا که شما قرار است برای مهاجرت تحصیلی به استرالیا، کانادا یا … از زبان انگلیسی آکادمیک استفاده کنید، باید متن انگیزه‌نامه را نیز آکادمیک بنویسید.البته منظورمان این نیست که از کلمات سنگین و نامفهوم استفاده کنید. ولی اینکه هر کالوکیشن و همایند را به درستی به کار برده و از حالت ابتدایی و ساده خارج کنید نیز دارای اهمیت می باشد.بنابراین بهتر است از یک مترجم متخصص کمک بگیرید تا غلط‌های که ممکن است در نوشتار دستوری و یا املایی وجود داشته باشد را اصلاح کند.

انگیزه نامه انگلیسی

صادق باشید

برای نوشتن انگیزه نامه باید حقایق را بیان کنید. مثلا اگر واقعا درون‌گرا هستید، بهتر است خودتان را یک «فرد برون گرا» نشان ندهید. قرار نیست خودتان را شبیه کسی نشان دهید که چند ماه پیش از دانشگاه پذیرش گرفته است. شما باید خودتان باشید. اگر به چیزی علاقه دارید (که به رشته‌ی شما مربوط است) حتما راجع به آن صحبت کنید.ولی اغراق نکنید. در واقع هرچه صداقت متن شما بیشتر باشد،‌ نظر اساتید و هیئت علمی مثبت‌تر خواهد بود. پس صداقت را سیاست خود قرار دهید.

صادق باشید

ساختار انگیزه نامه(SOP)چگونه است؟

مهم‌ترین بخش هر نامه‌ای بدنه آن است که اصل مطلب در آن بیان شده و ساختار موزونی داشته باشد در یک انگیزه نامه استاندارد، بدنه بایستی به ترتیب از قسمت‌های زیر تشکیل شده باشد:

مقدمه sop

مقدمه

بهتر است SOP خود را با یک حکایت شروع کنید که الهام بخش شما برای ورود به این دوره خاص شده است. توصیه می کنیم در این قسمت راجع به هر آنچه که باعث افزایش انگیزه شما جهت تحصیل در دانشگاه مورد نظر شده است را بیان نمایید. البته بهتر است سعی کنید راجع به چیزهایی که اخیرا به وجود آمده اند، صحبت نمایید چرا که دانشگاه مشتاق است با دستاوردها یا تحقیقات اخیر شما بیشتر آشنا شود.

سوابق تحصیلی

این پاراگراف را با نام دانشکده یا مدرسه، محل، سال ثبت نام، سال فارغ التحصیلی، نام دوره و موضوعات مورد مطالعه شروع نمایید. همچنین شرح مختصری از پروژه های خود یا از مواردی که احساس می کنید تجربه یا دانش در آن دارید، از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

سوابق تحصیلی

تجربه حرفه ای

تجربه حرفه ای

این پاراگراف را در صورت داشتن تجربه حرفه ای با نام سازمان فعلی و با جزئیات تاریخ عضویت، مکان، تعیین نام و شرح مختصری از مشخصات و یا مسئولیت های شغلی خود شروع کنید. در صورت امکان با تمرکز روی نقش خاص خود به پروژه اصلی که در آن شرکت کرده اید، اشاره نمایید.

چرا این دوره تحصیلی و چرا الان؟

این پاراگراف شامل اطلاعاتی در رابطه با دلیل شما برای دنبال کردن مقطع مورد نظر و همچنین در خصوص کسب و تقویت مهارت های خاص می باشد. مهم است که دلایل خود را با مثال های معتبر یا اطلاعات اساسی ذکر نمایید و شرح دهید که چرا این زمان برای دنبال کردن مقطع مورد نظر مناسب است؟ در واقع پاسخ سوال های زیر را می توانید در این بخش از انگیزه نامه خود بگنجانید.

قصد دارید از طریق این دوره چه مهارت یا دانشی را ارتقا دهید؟

این دوره چگونه می تواند در رسیدن به اهداف شما تاثیرگذار باشد؟

شما بعد از اتمام دوره تحصیلی قصد دارید چه کاری انجام دهید؟

شما در آینده، خودتان را در چه جایگاهی می بینید؟

سوالات sop

اهداف جمله

نوشتن این قسمت مهم ترین قسمت SOP شماست چرا که دانشگاه توجه زیادی به این بند دارد. زیرا این قسمت نشان می دهد که شما در حرفه خود متمرکز هستید و هر مرحله را به طور کامل برنامه ریزی کرده اید. لطفاً توجه داشته باشید که این بند باید به دو بخش اهداف کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم شود که در ادامه جزئیات آن بیان شده است.

اهداف sop

اهداف کوتاه مدت (از 5-0 سال پس از اتمام دوره)

در این قسمت شما باید جزئیات مربوطه به برنامه های خود را که بلافاصله بعد از اتمام مقطع مورد نظر آغاز می کنید، شرح دهید. شما باید مشخصات شغلی که به آن علاقه دارید، همراه با شرکت ها و دپارتمانی که می خواهید در آن کار کنید را توصیف نمایید.

اهداف sop

اهداف بلند مدت (15-10 سال بعد از اتمام دوره)

این بند باید برنامه های شما را پس از اتمام دوره در مدت زمان 15 تا 10 ساله مشخص کند. لطفاً ذکر نمایید که چگونه هدف کوتاه مدت در چند سال آینده منجر به هدف بلند مدت شما خواهد شد. توجه داشته باشید که در صورت نداشتن برنامه تحقیقاتی، به جزئیات به انجام رساندن آن مانند مکان اجرای پروژه و تحقیقات پیشین که در رابطه با این موضوع انجام گرفته شده، اشاره کنید.

دلیل انتخاب این دانشگاه چیست؟

برای پاسخ به این سوال می توانید برخی از ویژگی های خاص دانشگاه را که متناسب با شرایط شما می باشد را نام برده و به برخی از امکانات دانشگاه اشاره کنید که می تواند در نتیجه درخواست شما اثر بخش باشد. و همچنین می توانید اسامی دانشکده ها و حوزه های تحقیقاتی آن ها، آزمایشگاه ها، مراکز تحقیقاتی و یا اسامی 1 یا 2 استاد که مورد علاقه شماست را ذکر نمایید.

انتخاب دانشگاه

فعالیت فوق برنامه

فعالیت های فوق برنامه

در هر رویدادی شرکت کرده اید، هر ورزشی که انجام داده اید، هر همکاری که با سازمان های غیر دولتی داشته اید و یا هر پروژه مستقلی که انجام داده اید (به جز مواردی که در دانشگاه به آن پرداخته اید) باید در این قسمت به آن اشاره کنید و بگویید که چگونه این فعالیت ها به پیشرفت شما کمک کرده است.

نتیجه گیری

در نهایت شما باید به طور کاملا واضح و در قالب چند خط بیان کنید که چقدر برای ورود به این دوره خاص آمادگی دارید و چرا آن ها باید شما را مورد پذیرش قرار دهند.

نتیجه گیری sop

قالب کلی نوشتن انگیزه نامه (SOP) چیست؟

همان طور که می دانید، به تحریر در آوردن هر مقاله مطابق با چارچوب خاصی صورت می پذیرد. قالب کلی نوشتن انگیزه نامه نیز مانند سایر مقاله های علمی می باشد که برای نوشتن آن باید یک سری موارد که در زیر به آن ها اشاره شده است را رعایت نمایید:

 • اندازه قلم 12 و فونت Times New Roman

 • در نظر گرفتن حاشیه های یک اینچی از هر اطراف

 • فاصله بین خطوط 1.5

استفاده از این قالب باعث می شود که خوانایی متن شما بهتر شود اما متاسفانه امتیاز ویژه ای به سبب استفاده از این فرم به داوطلب تعلق نخواهد گرفت. نکته مثبت رعایت نکات مذکور این است که تمرکز خواننده بر محتوای نوشته بیشتر می شود، در نتیجه وجود نظم و چارچوبی مشخص در نگارش به سود شما خواهد بود

فرم کلی نوشتن انگیزه نامه

مقدار صفحات انگیزه نامه sop چقدر باید باشد؟

مقدار مجاز برای انگیزه نامه 1/5-1 صفحه می باشد. که دلیل وجود این قانون این است که دپارتمان پذیرش دانشگاه، روزانه ده ها درخواست پذیرش را دریافت می کنند و وقت گذاشتن برای خواندن متن های انگیزه نامه طولانی برای آنها خسته کننده است. و همچنین نوشتن بیش از 1/5 صفحه انگیزه نامه تحصیلی نشان دهنده عدم تمرکز نویسنده در اهداف تحصیلی می باشد. بنابراین بهتر است sop خود را به صورت شفاف و خلاصه بنویسید تا شانس پذیرش خود را بالا ببرید.

مراحل تهیه انگیزه نامه (sop) در سینا ترجمه

ثبت سفارش از سایت و یا تماس با کارشناسان و دریافت فرم پرسشنامه

پرداخت هزینه خدمات و ثبت فیش پرداختی

تماس کارشناسان سینا ترجمه با شما جهت دریافت اطلاعات تکمیلی (در صورت نیاز)

ارسال پیش نویس فایل انگیزه نامه برای بررسی و انجام تغییرات قبل از قالب بندی

تحویل نسخه نهایی فایل انگیزه نامه یا رزومه به صورت تایپ شده (Word و PDF)

مراحل انجام sop

       لوگو موسسه سینا

خدمات سینا ترجمه در تهیه و ویرایش انگیزه نامه (SOP)

موفقیت و کسب مدارج و مقامات ممتاز شغلی و تحصیلی تصادفی نیست. نوشتن انگیزه نامه حرفه ای نشان دهنده انگیزه، آینده و اهداف بلند مدت شماست.خدمات تهیه انگیزه نامه خود را به حرفه ای ها بسپارید تا شانس پذیرش خود را افزایش دهید. تدوین انگیزه نامه توسط متخصصان سینا ترجمه به صورت اختصاصی و حرفه‌ای می‌باشد که براساس ویژگی‌های شخصیتی و آکادمیک شما در کمترین زمان ممکن و با کیفیت عالی تهیه شده و تقدیم شما می شود. فرصت را از دست ندهید همین الان سفارش خود را ثبت نمایید این آغاز راه پیشرفت تخصصی و موفقیت بیشتر است.

برای ثبت سفارش تهیه یا ویرایش انگیزه نامه (SOP) با کارشناسان ما از طریق تماس یا پست الکترونیکی موسسه و همچنین از طریق شبکه های مجازی ( واتساپ ، اینستاگرام و تلگرام ) در ارتباط باشید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:


سوالات متداول

بله. چنانچه به این نتیجه رسیده اید که کار تهیه sop خود را به متخصص آن بسپارید، بسته به نیاز شما و با توجه به تجربه چندین ساله موفق ما در این حوزه قادریم خدمات تهیه و ویرایش sop را برای شما عزیزان ارائه دهیم.

به انگیزه نامه به عنوان بخش جالب و جذاب فرآیند اپلای نگاه کنید. این بخش از اپلیکیشن شما جایی است که کمیته پذیرش نسبت به شخصیت شما و چیزی فراتر از کارنامه و ریز نمرات، نتایج آزمون ها و رزومه شما شناخت پیدا می کند. لذا sop فرصت مناسبی فراهم می آورد تا خود را به عنوان شخصی جذاب و هدفمند معرفی کنید.

کمیته های پذیرش عمدتاً به دنبال دو چیز هستند: 1) شما کیستی: آیا این متقاضی دوست داشتنی است و شخص جالبی برای اضافه شدن به اجتماع دانشجویان دانشگاه است؟ آیا این متقاضی انسان اندیشمند و آینده نگری است؟ آیا اساتید و هم کلاسی های این متقاضی از تعامل و مشارکت با ایشان لذت خواهند برد؟ 2) توانایی نوشتن و برقراری ارتباط: آیا متقاضی قادر به انتقال موثر افکار خود است؟ آیا متقاضی می تواند اطلاعات را به شیوه ای روشن، سازماندهی شده و مختصر و مفید ارائه نماید؟

بله. چنانچه در زمینه تهیه کاورلتر دغدغه دارید، می توانید از خدمات تهیه کاورلتر ما استفاده نموده و آسوده خاطر اپلای کنید.در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی
چاپ مقاله در مجله (ISI, SCOPUS, ISC, PUBMED و علمی پژوهشی) معتبر+ صفر تا صد+ ویدئو آموزشی