سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش
وبلاگ / آموزش / نگارش مقاله / اصول نگارش مقالات به زبان ساده

اصول نگارش مقالات به زبان ساده

انتشار : 6 مهر 1400
مطالعه : 8 دقیقه

از مهم ترین مواردی که هر دانشجو یا محقق در مراحل تحصیبی خود با آن روبه رو می شود نگارش مقالات علمی است. همه افرادی که میخواهند برای اولین بار، مقاله خود را نگارش کنند با مشکلاتی چون شروع پژوهش، نحوه جمع آوری اطلاعات و تدوین مقاله رو به رو می شوند. برای حل چنین مشکلاتی در این مطلب به ارائه توضیحات ساده ای در مورد نگارش می پردازیم.

اصول نگارش مقالات به زبان ساده

اصول نگارش مقاله و نکات مهم آن

همان طور که می دانید اکثر مقالات علمی در برقراری ارتباط با مخاطبان خود و انتقال اطلاعات به آنان موفق عمل نمی کنند. مقالات معمولاً به جای تمرکز بر نیازها و خواسته های خوانندگان، روی جزئیات غیر ضروری تمرکز می کنند و در نتیجه نمی توانند به خوبی مخاطبان خود را از انگیزه و دلیل شروع و انجام تحقیق حاضر آگاه سازند. هم چنین برخی مقالات تلاش می کنند به جای آگاه سازی مخاطبان خود از موضوعات به روز و نتایج تحقیقات با اشاره به نکات غیر ضروری مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهند. نتیجه چنین اقداماتی باعث می شود تنها گروه کوچک و خاصی از مخاطبان جذب نوشته حاضر شوند و آن را درک کنند. مقالات موثر بر خلاف مقالات مذکور، مخاطبان بسیار زیادی را جذب می کنند و می توانند برای گروه بزرگی از محققین و حتی محققین تازه وارد مفیدباشند.طرز نوشتن مقاله دارای الگو و فرمت خاصی است که به اصول مقاله نویسی معروف است. این الگو توسط اکثر مجلات علمی رعایت می شود. در حقیقت شما بایستی در طرز نوشتن مقاله خود منعطف باشید و مطالب را به گونه ای تنظیم کنید که بتوانید آن را با استانداردهای مجلات مختلف وفق دهید.

ساختار اصلی نگارش مقاله به زبان ساده

مقالات پژوهشی دارای ساختار مشخصی هستند که رعایت نکردن ساختار یک مقاله پژوهشی توسط نویسندگان، معمولا به عدم پذیرش آن منجر می شود بنابراین برای پیشگیری از این مشکل در زیر به مواردی که ساختار اصلی مقاله را تشکیل می دهد پرداخته و هر یک از موارد را به صورت مختصر و کاربردی توضیح خواهیم داد تا برخی از سوالاتتان در این زمینه برطرف شود.

اصول نگارش مقالات به زبان ساده
 1. عنوان (Tittle)
 2. چکیده (Abstract)
 3. کلمات کلیدی (Keywords)
 4. مقدمه (Introduction)
 5. مواد و روش ها (Materials and methods)
 6. نتایج (Results)
 7. بحث (Discussion)
 8. نتیجه گیری (Conclusion)
 9. تقدیروتشکر (Acknowledgment)
 10. منابع(References)
 11. ضمیمه (Appendix)

لازم به ذکر است که ممکن است بخش های ۶ و ۷ با هم ادغام شده و با عنوان Results and Discussion نگارش شوند. همچنین توجه شود که بعضی از بخش های گفته شده مثل قسمت های ۹و۱۱ لزوما در همه مقالات وجود ندارند و وجود آنها به نوع مقاله و ژورنال مورد نظر بستگی دارد.

عنوان

اولین بخش مقاله که باعث می شود داور درمورد آن تصمیم بگیرد عنوان مقاله است. مخاطب ابتدا عنوان را می خواند و براساس آن تصمیم می گیرد که این مقاله برایش مفید است یا خیر. بنابراین عنوان های کلی را کنار بگذارید، یک عنوان دقیق، جزیی و شفاف برای مقاله خود انتخاب کنید. عنوان را آموزنده و مختصر انتخاب کرده و از هیچگونه علایم اختصاری یا فرمولی استفاده نکنید. همچنین در صورت امکان باید از اصطلاحات فنی خودداری کرده تا مخاطبان زیادی را برای مقاله خود جذب کنید.

چکیده

چکیده مقاله ،نسخه فشرده شده مقاله است. و همه اجزای اصلی مقاله را دربر می گیرد. در چکیده ارزیابی و نقد نمی کنیم. در این بخش نقل قول هم جایی ندارد و همه مطالب آن باید از زبان نویسنده مقاله ذکر شود. چکیده در ابتدای مقاله می آید اما دقت داشته باشید که حتما باید آخر نوشته شود. یعنی پس از این که همه بخش های مقاله خود را نوشتید و به نتیجه نهایی رسیدید، آن گاه می توانید چکیده را بنویسید. چکیده یک مقاله معرف مقاله و نویسنده آن است. پس زمان کافی صرف کنید و با تمرکز بالا، چکیده خوبی برای مقاله خود بنویسید. خواننده از روی چکیده تصمیم می گیرد که مقاله شما را بخواند یا خیر، پس به چشم رفع تکلیف به چکیده نگاه نکنید. چکیده معمولا متناسب با هر مجله و در 100 تا 250 کلمه نوشته می شود و دارای بخش های زیر می باشد:

 1. تاریخچه
 2. هدف مقاله
 3. روش مورد استفاده
 4. یافته ها/نتایج
 5. نتیجه گیری

کلمات کلیدی

کلمه های کلیدی 3 تا 5 کلمه هستند که در انتهای بخش چکیده قرار می گیرند. معمولا مخاطب براساس کلمات کلیدی مقاله تصمیم به خواندن آن نمی گیرد، اما آن چه مخاطب جستجو کرده و به مقاله شما رسیده، همه یا بخشی از کلیدواژه های مقاله یا واژه های نزدیک به آن ها بوده است. کلمات کلیدی در حقیقت خلاصه مقاله شما در چند واژه هستند و تاثیر نامحسوس اما قدرتمندی در مقاله دارند

مقدمه

مقدمه یکی از مهمترین قسمت نگارش مقاله می باشد زیرا بعضی از مجله ها برای داوری مقاله، فقط بخش مقدمه را مطالعه می کنند. در مقدمه از موضوع و اهمیت پژوهش می نویسیم و مرور کوتاهی بر پژوهش های پیشین داریم و ویژگی هایی که باعث تمایز پژوهش ما از پژوهش های پیشین می شود را توضیح می دهیم.و در نهایت در مورد هدف پژوهش خود صحبت می کنیم. در واقع هم زمان که باید مقدمه ای جامع بنویسیم، نباید در مقدمه زیاده گویی کنیم.

مواد و روش ها

این بخش زمان ، مکان و روش مطالعه را شرح می دهد. در این قسمت از فرآیند نوشتن مقاله ، محقق یک طرح تحقیقاتی ، تجهیزات لازم ، روشی برای جمع آوری اطلاعات و کنترل نتایج به مخاطبان ارائه می دهد. به عنوان مثال ، شما می توانید مواد مورد استفاده و ابعاد آنها را توصیف کنید. سپس می توانید دستگاه های مورد استفاده را ارائه دهید و سپس روند و روش کار را به طور دقیق و کامل شرح دهید.

نتایج

در این بخش، توصیف کلامیِ مختصر و مفیدی از آنچه به دست آمده است، ارائه می شود. این توصیف کلامی با اطلاعات آماری مورد استفاده، کامل می شود و بهترین روش آن است که داده ها از طریق شکل و نمودار یا جدول، نمایش داده شوند. ساختار بخش نتایج، معمولاً مبتنی بر ترتیب منطقی پرسش ها یا فرضیه ها و نیز وابسته به تأیید شده بودن یا تأیید نشده بودن فرضیه هاست. در کل هدف از بخش نتایج ارائه و نمایش یافته­ هایتان است. این بخش را یک گزارش عینی از نتایج قرار دهید و تمام تفسیرها را برای این بخش نگه دارید.

بحث

این بخش از مقاله به تفسیر و تعبیر نتایج و دستاوردهای پژوهش اختصاص دارد. در این قسمت باید پژوهش های قبلی و مرتبط با موضوع مقاله که در بخش مقدمه عنوان شده اند، بیان شده و مقایسه شوند. همچنین لازم است مزایا و معایب پژوهش فعلی و همخوانی یا عدم همخوانی دستاوردهای حاصل با یافته های پیشین با دقت توضیح داده شود.که زمان افعال بکار رفته باید گذشته باشد.

نتیجه گیری

نگارش این بخش تا حدودی شبیه چکیده مقاله است با این تفاوت که در چکیده که اولین بخش مقاله است، نکات پیش زمینه ای مطرح می شود تا ذهن خواننده برای خواندن محتوای اصلی مقاله آماده باشد. اما در بخش نتیجه گیری فرض بر این است که خواننده مطالب مقاله را خوانده پس نیازی به بیان نکات اضافی و اولیه نیست. در این بخش تنها خلاصه ای از نکات مهم و محدودیت های مقاله ذکر می شود. در برخی از مقالات، نویسنده با توجه به تحقیقاتی که انجام داده ممکن است با موضوعاتی روبرو شده باشد که نیاز به بررسی و تحقیق دارد و می شود آن ها را در مقاله ای جداگانه بررسی کرد. نویسنده می تواند این موضوعات را در قالب پیشنهاداتی برای مطالعاتی بعدی در این قسمت از مقاله به طور خلاصه مطرح کند.

تقدیر و تشکر

در اینجا می توانید از افرادی که در مسیر نوشتن مقاله به شما کمک کردند تشکر کنید، برای مثال شما می توانید از شخص حقیقی یا یک شرکت بواسطه تامین منابع مالی پژوهش تشکر نمائید.

منابع

به طور معمول ، در قسمت منابع بیش از هر قسمت دیگری اشتباه صورت میگیرد. برای جلوگیری از این اشتباهات، باید نحوه نوشتن درست منابع و روش های ارجاع دهی را بلد باشید. در متن، شما باید به کلیه انتشارات علمی که کار شما بر اساس آن انجام شده، استناد کنید و از استناد کردن به مقالات و کتاب هایی که هنوز چاپ نشده اند جلوگیری کنید . می توانید از نرم افزارهایی مانند EndNote یا مندلی برای قالب بندی و قرار دادن منابع خود در مقاله استفاده کنید. اکنون اکثر مجلات امکان بارگیری قالب منابع را دارند و به شما این امکان را می دهند تا آن را به صورت خودکار تغییر دهید. لیست مراجع و استناد در متن را کاملاً با سبکی که در راهنمای نویسندگان آورده شده مطابقت دهید.

ضمیمه

در اين قسمت محقق مي تواند نقشه، آمار، تصوير، نمودار و هر آنچه را كه بر ارزش مطلب مي افزايد و به درك مطالب ارايه شده كمك مي نمايد را ضميمه مقاله كنید. در صورت لزوم کارهای آماری، پرسشنامه یا سایر توضیحات را می توانید در قالب پیوست ها به مقاله خود اضافه کنید. این کار غنای علمی مقاله را بیشتر می کند.

خدمات موسسه سینا

برای اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده در سایت با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید. همچنین میتوانید برای ثبت سفارش خود از طریق فرم ارسال سفارش که در پایین همین صفحه آمده است اقدام نمایید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب سردبیر
مطالب پیشنهاد شده
مطالب محبوب
مطالب ویژه
جدیدترین مطالب

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام