سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش
آموزش / وبلاگ / چاپ کتاب / چگونه کتاب خود را به چاپ برسانیم ؟

چگونه کتاب خود را به چاپ برسانیم ؟

انتشار : 18 فروردین 1397
مطالعه : 3 دقیقه

چاپ کتاب شامل مراحل مختلفی میباشد که با تایپ و صفحه آرایی متون دست نویس آغاز میشود و بعد از آن دو روند اداری و اجرایی را طی کرده و با اخذ مجوز چاپ به پایان میرسد .

چگونه کتاب خود را به چاپ برسانیم ؟

چاپ کتاب دارای مراحل مختلفی است که یا انجام آن به ناشر سپرده میشود و یا نویسنده خود باید مراحل آن را انجام دهد که در این صورت زمان بیشتری صرف خواهد شد. بدیهی است که با شناخت کلی از مراحل چاپ کتاب که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد، میتوان آگاهانه تر در راستای انجام آن قدم برداشت.

1.تنظیم قرارداد:

اولین گام در فرایند چاپ کتاب، تنظیم قرارداد با ناشر میباشد که حتما باید دقت شود که امتیاز کتاب برای شما محفوظ باشد تا بتوان در سالهای بعد نیز در صورت نیاز در انتشاراتی دیگر آن را به چاپ رسانید .

2.تایپ و صفحه آرایی:

 گام بعدی در طی مسیر چاپ کتاب، حروف چینی و صفحه آرایی آن میباشد. برای این منظور ابتدا متون دست نویس را باید تایپ کرد و در صورت وجود تصاویر ، آنها را اسکن نمود تا برای پرینت اولیه و نمونه خوانی و رفع اشکالات آماده شود. اهمیت فونت و نگارش متن کتاب را نباید نادیده گرفت و توجه به این نکات همراستا با محتوای کتاب دارای اهمیت میباشد. بهتر است کتاب خود را بصورت دستنوشته به ناشر بسپارید تا هم انجام آن مقرون به صرفه باشد و هم توسط افراد آشنا به اصول نگارش و ویرایش کتاب، تایپ شود تا غلط های تایپی و نگارشی به حداقل ممکن برسد.

صفحه آرایی یکی از مهمترین ارکان کتاب می باشد و باید به گونه ای باشد که خواننده را راغب به خواندن کند و فونت مورد نظرباید خوانا و آسان باشد.

3.تعیین عنوان کتاب :

از برجسته تریت شاخص های کتاب عنوان آن است و باید به گونه ای باشد که ناخودآگاه نظر خواننده را جلب کرده و نگاهی به کتاب بیندازد.

4.مراحل اداری و اجرایی:

بعد از طی نخستین گامها باید دو روند اداری و روند اجرایی چاپ کتاب را در نظر بگیرید. که در روند اداری آن ابتدا برای کتاب شماره شابکی که شماره ای سیزده رقمی است از خانه کتاب دریافت میشود. این عدد برای درج امتیازات دانشگاهی نظیر مصاحبه ی دکتری ، ارتقا از استادیاری به دانشیاری، ارتقا از دانشیاری به پروفسوری و ... بسیار مهم میباشد .سپس برای صدور فیبا، که اطلاعات کامل کتاب در آن درج شده ، متن کتاب را به سازمان اسناد و کتابخانه ی ملی ارجاع داده و پس از صدور آن جهت دریافت مجوز کتاب به وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی ارسال میگردد.

مراحل اداری چاپ کتاب کاملا توسط ناشر انجام میشود و نویسنده در آن دخالتی ندارد. در نتیجه انتخاب ناشری که دارای سوابق درخشانی در زمینه ی چاپ و نشر باشد بسیار مهم میباشد. توجه داشته باشید که زمان اخذ مجوز زودتر برای کتاب شما از عهده ی ناشر خارج است و این بخش برعهده ی وزارت ارشاد و فرهنگ اسلامی میباشد .

بعد از صادر شدن مجوز کتاب نوبت روند اجرایی چاپ کتاب میباشد که شامل موارد زیر میباشد:

1.تهیه فیلم و زینک متن و جلد. چنانچه کتاب بصورت افست چاپ شود از جلد ومتن آن زینک که ورقی معمولا فلزی میباشد در لیتوگرافی ها تهیه میشود .لازم به ذکر است که تهیه زینک برای کتابهای بالای 1000 جلد به صرفه میباشد و در صورت تهیه ی آن میتوان بارها از آن استفاده کرد .

2.چاپ متن و جلد. پس از تهیه شدن زینک اقدام به چاپ متن و جلد کتاب میشود .طرح جلد را میتوان به عهده ی انتشارات گذاشت ولی در صورت تمایل میتوانید خودتان  نیزطرح را تحویل دهید .

3.سلفون کشی برای جلد که در محافظت از جلد کتاب بسایر موثر میباشد .

4.صحافی که مرحله ی پایانی و آماده سازی کتاب میباشد و بر حسب نوع کتاب و اندازه آن روش های متنوعی دارد.

5.اعلام وصول: 

پس از چاپ کتاب، ناشر ۴ نسخه از کتاب چاپ شده را جهت دریافت اعلام وصول به ارشاد تحویل می دهد. با دریافت اعلام وصول پروسه اداری چاپ یک کتاب پایان می پذیرد. این قسمت خیلی مهم است چون اگر کتابی اعلام وصول نشود یعنی چاپ نشده و هیچ ارزشی برای شما ندارد. چون کتابتان در کتابخانه ملی و ارشاد ثبت نشده است . این در حالی است که شما فکر می کنید کتابتان چاپ شده است، چون نسخه چاپی ان در دست شما هست برای اینکه مطمئن شوید کتابتان اعلام وصول شده است، شش ماه پس از چاپ کتابتان یا نهایتا یکسال پس از چاپ کتابتان به سایت کتابخانه ملی بروید و اسم کتابتان را سرچ کنید، در قسمت فهرست برگه، به وضعیت فهرست نویسی نگاه کنید، اگر عنوان فیپا (فهرست نویسی پیش از انتشار) به فاپا (فهرست نویسی پس از انتشار) تبدیل شده بود مطمئن شوید کتابتان اعلام وصول شده است. در نهایت مجوز پخش توسط وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی صادر میگردد. باید توجه داشت که پخش کتاب بدون این مجوز غیر قانونی میباشد.

خدمات چاپ کتاب در موسسه سینا

موسسه سینا این امکان را فراهم نموده است تا دانشجویان محترم برای چاپ کتاب با تیراژ کم جهت ارتقاء رزومه علمی خود اقدام نمایند.

جدول زمان بندی و نرخ چاپ کتاب در موسسه سینا

مدت زمان تحویل تعداد صفحات قیمت برای 10 جلد قیمت برای 20 جلد
20-30 روز 100-250 صفحه 650 هزار تومان 750 هزار تومان
20-30 روز 250-400 صفحه 750 هزار تومان 850 هزار تومان
20-30 روز 400-500 صفحه 840 هزار تومان 920 هزار تومان
20-30 روز 500-700 صفحه 930 هزار تومان 980 هزار تومان
20-30 روز بالای 700 صفحه تعیین قیمت توسط مسئول چاپ کتاب

لطفا جهت بررسی محتوا و امکان چاپ و تبدیل پایان نامه به کتاب، فایل های خود را به ایمیل [email protected] ارسال نمایید.

تلفن ثابت: ⌕

تلفن همراه: ۰۹۱۴۹۷۲۴۵۲۲لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده

تیم پشتیبانی
در پاسخ به:
با این وضع قیمت ها آدم کتابش رو به صورت مجازی تو اینترنت قرار بده که راحت تره.
باسلام وعرض ادب دوست عزیزچاپ کتاب به هرشکلی یه مزیتی داره یه معایبی ، پس بهتره بررسی و بهترین کارممکن انجام شود. باتشکرازحسن توجه شما به موسسه سینا
4 ماه پیش
بازدیدکننده

کیانا
با این وضع قیمت ها آدم کتابش رو به صورت مجازی تو اینترنت قرار بده که راحت تره.
4 ماه پیش
بازدیدکننده

تیم پشتیبانی
در پاسخ به:
از دیدگاه من داستان نویسی بهترین کار برای پر کردن اوقات فراغت است البته باید استعداد نیز داشت
باسلام وعرض ادب نویسنده گرامی نظر جنابعالی برای ما قابل احترام میباشدوکاملا درست میباشد. باتشکر
2 سال پیش
بازدیدکننده

فرزانه
از دیدگاه من داستان نویسی بهترین کار برای پر کردن اوقات فراغت است البته باید استعداد نیز داشت
2 سال پیش
مطالب منتخب سردبیر
مطالب پیشنهاد شده
مطالب محبوب
مطالب ویژه
جدیدترین مطالب

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام