سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

تفاوت مجلات پولی و رایگان در چاپ مقاله

انتشار 28 خرداد 1397
مطالعه 3 دقیقه

چاپ مقالات علمی دانشجویان عزیز در مجلات معتبر دنیا، یا به صورت رایگان و یا به صورت پولی انجام می شود.

تفاوت مجلات پولی و رایگان در چاپ مقاله

برخی مجلات معتبر و رایگان سیاستی به نام open access را جزو گزینه های قابل انتخاب به پژوهشگران پیشنهاد می دهند. به این معنا که در صورت تمایل پژوهشگر و پرداخت هزینه مربوطه ( به طور معمول 1500 دلار به بالا) از طرف او، مقالات ارائه شده به صورت رایگان در اختیار محققین دیگر قرار می گرند و دیگر هزینه ای بابت دریافت این مقالات در نظر گرفته نمیشود. البته این امر کاملاً آزادانه است و نویسندگان و ارائه کنندگان مقالات در انتخاب آن مختار هستند و ارتباطی به چاپ مقاله ندارد. البته برخی مجلات معتبر علمی نیز اصلاً رایگان نبوده و جهت چاپ مقاله شما هزینه دریافت می کنند. در ضمن طیف وسیعی از مجلات پولی خارجی که عموماً هزینه اندکی نیز برای چاپ مقالات دریافت میکنند، صرفاً برای کسب درآمد از نویسندگان راه اندازی شده و در پاره ای موارد، ظرف مدت کوتاهی ایندکس های نسبتاً معتبری هم بدست می آورند.
یک نوع دسته بندی مجلات علمی هست که بر اساس پولی یا رایگان بودن چاپ آنها می باشد. مجلاتی که در ازای چاپ مقالات علمی هیچ هزینه ای  دریافت نمی کنند به مجلات رایگان معروفند و مجلات که در ازای چاپ مقاله، از نویسنده پولی را دریافت می کنند مجلات پولی گویند.

انواع مجلات علمی پولی

  • مجلات پولی معتبر ISI ایمپکت فاکتور
  • مجلات پولی بدون ایمپکت و با اعتبار پایین
  • مجلات پولی بی اعتبار

این دسته بندی مجلات بر اساس پولی بودن، صرفا و به اشتباه در ایران دسته بندی می گردد. در واقع  ژورنال پولی‌ همان ژورنالهای open access است که مبلغ چاپ را به جای دریافت از user از author یا نویسنده دریافت میکنند تا paper یا مقاله برای همه قابل دسترسی‌ و استفاده باشد. اخیرا open access publishing حتی مورد توجه انتشارات معتبری مانند springer هستند و جدیداً هر دو آفر  publication suppose to subscription fee (چاپ با پرداخت حق اشتراک) یا open acess را به نویسندگان مقالات پیشنهاد میدهند.
اما مشکل زمانی‌ ایجاد شد که تعدادی ژورنال با اسامی مشابهی مانند applied sciences, world applied sciences ،middle east applied sciences و ... وارد عرصه شد که به شکل جالبی‌ از فرمت چاپ یکسانی برخوردار هستند و بنظر می‌ رسد از یک منبع یکسان ساپورت می گردند و خود را ISI می نامند. این مجلات به شکل جالبی‌ همگی‌ فقط در zological record ایندکس میباشند . بنابرین امکان گرفتن ایمپکت فاکتور برایشان نیز وجود ندارد. این مجلات همان دسته سوم یا مجلات پولی بی اعتبار هستند که فاقد داوری تخصصی می باشند. البته این بدان معنا نیست که پولی بودن به معنی بی اعتبار بودن مجله است.  پولی بودن مجله به معنای معتبر بودن و یا نبودن آن نیست چون مجلات منابع درآمدشان را یا از طریق دولت تامین می کنند یا از طریق اخذ هزینه چاپ مقاله از نویسندگان و یا اخذ هزینه از کاربران برای دانلود و دسترسی به مقالات آن مجله. مجلاتی که از نویسندگان بابت چاپ پول دریافت می کنند تحت عنوان مجلات پولی نامیده می شوند و مجلاتی که از کاربران پول دریافت می کنند از دید نویسندگان بعنوان مجلات رایگان محسوب می شوند.

تقسیم بندی مقالات بر اساس دسترسی

 ISI بودن یا نبودن مجله ارتباطی با پولی و رایگان بودن ندارد. ممکن است مجله ای isi باشد اما تمام انتشارات او بصورت open access بوده و ار نویسنده هزینه دریافت نماید. بر این اساس می تواند مقالات را بر حسب اینکه در کدام گروه از مجلات به چاپ برسند، به دو گروه تقسیم کرد:

  • مقاله Open access : مقالات دسترسی آزاد می باشند که مجله برای انتشار آنها از نویسنده یا نویسندگان مقاله هزینه دریافت می کند، اما دسترسی آزاد به این مقاله را برای خوانندگان فراهم می کند و هیچ محدودیتی برای دانلود مقاله وجود ندارد.
  • مقاله close access: این گروه از مقالات بصورت رایگان در مجلات منتشر می شوند، ناشر مجله از نویسنده برای هزینه چاپ مقاله چیزی درخواست نمی کند. 
لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
(امتیاز 0 توسط 0 نفر)
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده

رز
با سلام ،من مقالمو برای یک ژورنال فرستادم ۲۰۰دلار هزینه می خواد،ایا ممکنه باتوجه به شرایط کشور که نمیشه پول پرداخت کرد،هزینه رو نگیرن؟
2 سال پیش
بازدیدکننده

تانیا وارانی
سلام. کدام یک از مجلات زیر برای چاپ مقاله پول دریافت میکنند و از کجا باید بفهمم این موضوع را؟ Journal of Molecular Structure Informatics in Medicine Unlocked Journal of Structural Biology
2 سال پیش
بازدیدکننده

تیم پشتیبانی
در پاسخ به:
باسلام و احترام خدمت شما میشه بگید این ژونال پولی هست یا رایگان؟ https://www.springer.com/journal/12275
باسلام وعرض ادب دوست عزیزمجله ارسالی پولی است واطلاعات بیشتر مجله هم از طریق ایمیل که ارسال فرمودیدکارشناسان پاسخ دادند لطفا ایمیلتان چک شود. باتشکر
2 سال پیش
بازدیدکننده

شجاع پور
باسلام و احترام خدمت شما میشه بگید این ژونال پولی هست یا رایگان؟ https://www.springer.com/journal/12275
2 سال پیش
بازدیدکننده

تیم پشتیبانی
باسلام وقت بخیر دوست عریز استدعا میشودمشخصات کامل مجلات را به ایمیل زیر ارسال نمایید تا کارشناسان مجلات بررسی نمایند ونتیجه را ازطریق ایمیل ارسال نمایند. باتشکر pub.sina@gmail.com
4 سال پیش
بازدیدکننده

ali
باسلام و احترام خدمت شما میشه بگید کدوم یک از این زونال ها پولی اند و کدوم رایگان: http://iraj.in/journal/ https://www.journals.elsevier.com/in...and-fluid-flow https://www.journals.elsevier.com/in...-mass-transfer https://fluidsengineering.asmedigita...g/journal.aspx https://heattransfer.asmedigitalcoll...g/journal.aspx و کدوم قسمت رو باید بخونم تا این موضوع رو بفهمم باتشکر فراوان
4 سال پیش

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام