سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

آموزش نگارش کاور لتر مقالات

انتشار : 8 مهر 1400
مطالعه : 7 دقیقه

ممکن است بارها در هنگام ارسال مقالات علمی یا رزومه خود به مجلات و سایت های علمی با اصطلاح کاور لتر (Cover Letter) رو به رو شده باشید و این سوال برای شما پیش آمده باشد که کاور لتر چه نوع نامه ای است و چگونه نوشته می شود. ما در صدد پاسخ به این سوال در این مطلب قصد داریم چیستی این نامه و چگونگی نوشتن آن را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

آموزش نگارش کاور لتر مقالات

منظور از کاور لتر (Cover Letter) چیست؟

محققان و دانشجویان پس از نوشتن مقاله یا هر نوشته علمی دیگری آن را برای چاپ در یکی از مجلات معتبر و ترجیحاً با ایمپکت فاکتور بالا ارسال می کنند. این نوشته ها معمولاً با یک نامه همراه هستند که کاور لتر نام دارد. هدف اصلی از کاورلتر (cover letter) یا همان نامه حمایتی که شما به همراه مقاله خود برای یک مجله ارسال می کنید، ارایه توضیح مختصری وجامع در ارتباط با مقاله و مطالعه انجام شده است. در خیلی مواقع اگر به همراه مقاله یا رزومه، کاورلتر ارسال نشود، ممکن است دبیر یا سرپست ژورنال به سند ارسالی توجهی نکند. که این امر در درخواست همکاری یا گرفتن پذیرش از دانشگاه های معتبر نیز صادق است.

کاور لتر چیست؟

اهمیت نگارش کاور لتر

اهمیت نگارش کاور لتر مقاله چیست؟

یکی از مراحلی که در سابمیت مقاله معمولاً از سوی پژوهشگران مورد بررسی قرار می گیرد کاورلتر مقاله است. اگر چه ممکن است کاورلتر به نظر تشریفاتی برسد، اما در واقع بخش مهمی از روند ارسال مقاله است.با توجه به طولانی بودن مقالات، پروپوزال ها، تهیه یک کاورلتر در فرآیند سابمیت مقاله در بسیاری از مجله های ضروری بوده و عدم تهیه آن ممکن است باعث بی توجهی سردبیر مجله ها به سند ارسالی شما شود. در حقیقت نگارش کاور لتر یک فرصت به شما می دهد تا به سردبیر مجله نشان دهید که تحقیق شما، جدید و نوع است . از این رو با یک کاورلتر روشن و مشخص می توانید شانس بازبینی و انتشار مقاله را بالا ببرید.

در کاورلتر مقاله به چه مواردی باید اشاره کرد؟

 • نام ژورنال و سردبیر: که اطلاعات مربوط به این قسمت را می توانید از طریق وب سایت ژورنالی که قصد سابمیت یا ارسال مقاله به آن را دارید به دست بیاورید.

 • عنوان و نوع مقاله: مشخص کردن اینکه مقاله شما در دسته بازبینی، تحقیقاتی، مطالعه موردی یا سایر موارد جای می گیرد، طبقه بندی اثر شما را بسیار آسان تر می سازد.

 • تاریخ ارسال: زمان ارسال کاور لتر که عموماً با تاریخ سابمیت مقاله یکسان است.

 • خلاصه پیشینه: توضیح کوتاهی است درباره سوابق تحقیقات و سوالی که شما را به انجام این پژوهش ترغیب کرده، یا چیزی که موجب شده این موضوع برایتان اهمیت پیدا کند.

 • خلاصه روش تحقیق: توضیح مختصری از روش کار پژوهشی شما میباشد.

 • یافته های اصلی و اهمیت: پاسخی است به اینکه کار شما چه بهبودی می تواند در زمینه تحقیق برای جامعه عملی فراهم کند.

 • اطلاعات مولف ها: ذکر افیلیشن (Affiliatin) نویسنده ها در کاور لتر واجب است.

 • وضعیت فعلی در زمینه انتشار: مشخص کردن اینکه مقاله حاضر، پیش از این منتشر نشده و تحت بررسی ژورنال دیگری نیست، هم چنین تمامی نویسندگان با هم به این نتیجه رسیده اند که پیش نویس مقاله را برای این ژورنال ارسال نمایند.

نحوه نگارش کاورلتر مقاله

همانطور که گفته شد نحوه نگارش Cover Letter به صورت یک متن همراه با توضیح است و در چند پاراگراف توضیحات مختصر و مفیدی داده می شود.که در زیر به صورت کامل و جزئی نحوه نگارش و ترتیب نگارش در کاور لتر مقاله آورده شده است.

نام، نام خانوادگی و مدرک دانشگاهی سردبیر؛ جایگاه شغلی او در ژورنال؛ نام ژورنال؛ آدرس ژورنال؛ تاریخ ارسال کاور لتر: این اطلاعات در بالا، گوشه سمت چپ (اگر به انگلیسی نوشته شود) و گوشه سمت راست کاور لتر (اگر به فارسی نوشته شود) می آید.

خطاب قرار دادن سردبیر: در کاور لترهای انگلیسی، بهتر است سردبیر را با عباراتی نظیر Dear، Dr. یا امثال این موارد مورد خطاب قرار دهید. در هر صورت سعی کنید از عباراتی مانند Mrs. که می تواند به وضعیت جنسیتی خاص اشاره داشته باشد بپرهیزید.

پاراگراف مقدمه یا معرفی: کاور لتر بایستی به زبان رسمی نوشته شود.پاراگراف اول را با اشاره به عنوان مقاله و عنوان ژورنال آغاز کنید. در ادامه، یک یا دو جمله خلاصه در توضیح طراحی، شرایط قابل استفاده، سوال، یافته ها و نتیجه های تحقیق ارائه کنید.

هدف و نقش: در پاراگراف دوم، به بستری که شما را مصمم به انجام تحقیق نموده است، خوانندگان یا مخاطب هدف، و نام ژورنال ، بررسی یافته های مطالعات پیشین و شکاف موجود، تناسب اهداف و حوزه فعالیت مقاله و ژورنال نیز اشاره می شود . همچنین در قسمت انتهایی پاراگراف به شرایط استفاده بیشتر و گسترده تر از اثرتان در زمینه تحقیق میتوانید اشاره کنید.

کارهای مشابه: در این قسمت، عنوان و ژورنال کارهای انگیزه بخش یا تاثیرگذار بر مقاله تان را می آورید. فراموش نشود که باید استاندارد قالب ژورنال (APA، Chicago یا غیره) را در این مورد رعایت کنید.

داورهای پیشنهادی و اظهارات ضروری: در این قسمت می توانید چند داور پیشنهادی شامل نام، موسسه و تخصص ایشان برای حالتی که مقاله تان تحت داوری قرار می گیرد اعلام کنید. سه تا پنج پیشنهاد معمولاً کفایت می کند. احتمال بالایی دارد که حداقل یکی از پیشنهادهایتان مورد پذیرش واقع شود. به خاطر داشته باشید که باید دلایل مناسبی برای پیشنهادهایتان در این قسمت بیاورید؛ مثلاً فرد مورد نظر، از پیشینه لازم برای ارزیابی یافته ها برخوردار است. ذکر عدم وجود هیچ گونه تعارض منافع نیز ضروری است. به علاوه، باید اطلاعاتی مانند اینکه مقاله اصلی است و خودتان آن را نوشته اید و هیچ قسمتی از این مقاله حاضر پیش تر توسط هیچ مجله دیگری منتشر نشده را در این پاراگراف بیان کنید.در کل می توان گفت این قسمت مهم ترین بخش کاور لتر به حساب می آید.

اطلاعات درخواستی احتمالی: می توانید برای نمایش حسن همکاری، در این بخش راه های ارتباطی به منظور ارسال یا درخواست اطلاعات اعلام کنید.

پایان بندی: در انتها می توانید با استفاده از عبارات مودبانه ای مانند Sincerely به همراه نام کامل خودتان و مولفان دخیل دیگر در تحقیق، کاور لتر را به پایان ببرید

اطلاعات مولفین: پس از تکمیل کاور لتر، لازم است نام مولفین، موسسه یا افلیشین، آدرس موسسه، آدرس ایمیل و شماره تلفن خود را بیاورید

از چه مواردی در نگارش کاور لتر باید پرهیز کنیم؟

همانطوری که می دانید اولین چیزی که در ادیتور مجله بعد از چک اولیه ی مقاله بررسی می شود کاور لتر می باشد که این موضوع اهمیت کاور لتر یک مقاله را می رساند در حقیقت اگر به کاور لتر مقاله توجه کافی نشود ممکن است، ادامه فرایند بررسی مقاله را از دست بدهید. بنابراین در زیر به مواردی که ممکن است پذیرش مقاله شما را با مشکل رو به روکند اشاره شده است.

از لحن غیر رسمی به شدت پرهیز کرده و سعی کنید از ادبیات رسمی و علمی استفاده کنید

در تعریف از کارتان زیاده روی نکنید. اگرچه هدفتان این است که مقاله در مجله چاپ شود، اما جانب احتیاط را در استفاده از لغاتی نظیر «برای اولین بار» یا «جدید» در اشاره به مقاله حفظ نمایید.

از آوردن نام افرادی که ممکن است مقاله شما را تایید کنند بپرهیزید.

درباره اعتبار کار افراد دیگر بحث نکنید

کاور لتر را خیلی طولانی ننویسید. شما باید مختصراً به سر دبیر بگویید چرا مقاله تان برای چاپ در آن ژورنال مناسب است. سعی کنید کاور لتر در یک صفحه تمام شود.

از شوخی کردن بپرهیزید. کاور لتر نوشته ای رسمی است بنابر این شوخی کردن نتیجه مثبتی برای شما نخواهد داشت

سعی کنید از عبارات مخفف یا اصطلاحاتی که مختص قشر خاصی هستند استفاده نکنید

قبل از ارسال کاور لتر مقاله به چه نکاتی باید توجه شود؟

قبل از این که کاور لتر را ارسال نماییم بهتر است به نحوه فرمت و نوشتاری آن توجه کنید. تا از نظر ساختاری و چینشی از نظم قابل ملاحظه ای برخوردار باشد. که در زیر به چند مورد ساده که می تواند به کاور لتر شما ظاهری زیبا بدهد و نظر ادیتور مجله را جلب کند اشاره شده است.

 • فونت را روی Arial یا Times New Roman ، اندازه 12 تنظیم کنید.

 • فاصله بین خطوط 1 باشد.

 • فاصله بین پاراگراف ها 1 باشد.

 • پاراگراف ها را Bold نکنید.

 • تمام متن را Justify کنید

 • نام ادیتور یا سردبیر را دوباره بررسی کنید. در صورت لزوم با مجله تماس بگیرید تا مطمئن شوید.

قبل

نمونه ای برای نگارش کاور لتر مقالات

برای اینکه مطالب بالا رو بهتر درک کرده و به موضوع مورد مطالعه کاملا واقف باشید. در این قسمت سعی کردیم تا چند نمونه از نگارش کاور لتر مقالات را با شما به اشتراک بگذاریم.جهت مشاهده کلیک نمایید.

نمونه کاور لتر

خدمات سینا ترجمه در نگارش کاور لتر

اگر هنوز فکر میکنید وقت و یا تخصص کافی برای نوشتن کاورلتر مقاله خود برای ارسال به مجله را ندارید میتوانید نوشتن کاورلتر خود را به متخصصین سینا ترجمه بسپارید. زیرا این موسسه با گرد هم آوری نخبگان برتر کشور توانسته است حرف اول را در کار های پژوهشی زده و کیفیت را شعار کار خود قرار دهد.

سایر خدمات سینا ترجمه:

 • چاپ کتاب در تیراژ دلخواه، با دریافت تمام مجوزات، به صورت سریع و تحویل فوری

 • ارائه گزارش میزان پلاجیاریسم مقالات علمی و پایین آوردن درصد مشابهت آن

جهت اطلاعات بیشتر برای تهیه کاور لتر مقاله می توانید با کارشناسان ما از طریق تماس یا پست الکترونیکی موسسه و همچنین از طریق شبکه های مجازی ( واتساپ ، اینستاگرام و تلگرام ) در ارتباط باشید.لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:
سوالات متداول

کاور لتر را خیلی طولانی ننویسید. شما باید مختصراً به سر دبیر بگویید چرا مقاله تان برای چاپ در آن ژورنال مناسب است.

بله. برای اکثر مجلات نامه کاور لتر مورد نیاز می باشد.

تهیه کاور لتر در سینا ترجمه برای تمامی زبان ها قابل انجام می باشد.

کاور لتر بهتر است که به صورت مفید و مختصر نوشته شود که معمولا حجم استاندارد این نامه 1 صفحه می باشد.در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی