سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش
وبلاگ / آموزش / نگارش مقاله / آموزش مرحله به مرحله نوشتن مقاله اسکوپوس Scopus از پایان نامه

آموزش مرحله به مرحله نوشتن مقاله اسکوپوس Scopus از پایان نامه

انتشار : 20 مهر 1400
مطالعه : 12 دقیقه

پایگاه اسکوپوس (Scopus) یکی از معروف ترین و معتبرترین نشریه های الزویر می‌باشد که چاپ مقاله در این پایگاه امتیازات زیادی برای دانشجویان و محققان دارد. بنابراین در این مطلب به آموزش مرحله به مرحله نوشتن مقاله Scopus از پایان نامه پرداخته ایم تا بتوانیم در انتشار یافته های علمی شما سهمی اندک داشته باشیم.

آموزش مرحله به مرحله نوشتن مقاله اسکوپوس Scopus از پایان نامه

پایگاه اسکوپوس چیست؟

پايگاه اسکوپوس (Scopus) یکی از مشهورترین و محبوب ترین پایگاه مجلات و کتب می باشد که بسیاری از دانشگاه های معتبر آن را به عنوان علمی ترین مرجع استنادی به رسمیت می شناسند. این پایگاه برای بسیاری از مجامع علمی به عنوان معیار رتبه بندی دانشگاه ها و میزان تولیدات علمی کشورها به شمار می رود. hdk پايگاه حاوي مقالات، کتاب ها و خلاصه کنفرانس هاي علمي است که در زير مجموعه پايگاه الزویرELSEVIER قرار گرفته است..در واقع به مجلاتی که در این پایگاه اطلاعاتی قرار می­ گیرند مجلات اسکوپوس گفته می شود که بر اساس میزان Q يا Quartile Scores رتبه بندی می شود.

رتبه بندي مجلات اسکوپوس(Scopus) چگونه است؟

مجلات اسکوپوس (Scopus) بر اساس میزان کیو Q يا Quartile Scores رتبه بندی می شود. نمره Q يا Quartile Score برای نشان دادن درجه یا رتبه مجله به شمار می رود که بین کیو یک تا کیو 4 متغیر است. براین اساس هر طبقه يا category که مجلات در آن قرار دارند امتيازي بين Q1 تا Q4 به آنها تعلق مي گيرد.در حقيقت Quartile Scores امتياز عملکردي هرمجله در category خود به شمار مي رود. داشتن نمره بين Q1 تا Q4 حاکي از ارزش متغیر آن مجله است که ممکن است بر اساس کیفیت مقالات چاپ شده از سالی به سال دیگر متفاوت باشد. متخصصین موسسه سینا در زمینه ارائه خدمات مشاوره ای و ارائه مشخصات مجلات در خدمت متقاضیان عزیز می باشد.

کیو یک یا Q1= نشان دهنده اين است که مجله جزء 25 درصد اول مجلات نمایه شده در اسکوپوس قرار دارد.
کیو دو یا Q2 = نشان دهنده اين است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه مياني يعني بين 25 تا 50 درصد يک طبقه قرار دارد.
کیو سه یا Q3 = حاکی از آن است که مجله از لحاظ رتبه جزء طبقه ميانه به سمت پايين يعني بين 50 تا 75 درصد يک category قرار دارد.
کیو چهار یا Q4 = نشان می دهد که مجله جزء 25 درصد انتهايي يک طبقه قرار دارد.

معمولا در بسياري از ارزشيابي ها مجلات Q1و Q2 به عنوان مجلات ارزشمند و معتبر به شمار مي روند. چنانچه که دو نمره پایان نامه به مقاله نوشته شده از پایان نامه اختصاص دارد .و از طرفی دیگر دوره دکتری و دفاع از پایان نامه نیز منوط به چاپ یک مقاله در این مجلات می باشد. و همچنین متقاضياني که قصد پذيرش (Admission يا Apply) از دانشگاه هاي خارجي را دارند بايد در اين دسته از مجلات مقالات خود را به چاپ برسانند.

آموزش مرحله به مرحله نوشتن مقاله Scopus از پایان نامه

نوشتن مقاله Scopus از پایان نامه مستلزم اصول و قواعدی می باشد .که عدم رعایت این اصول موجب ریجکت شدن مقالات میشود .بنابراین در این مطلب سعی خواهیم کرد مرحله به مرحله نوشتن مقاله Scopus از پایان نامه را برای شما عزیزان آموزش دهیم.

آموزش مرحله به مرحله نوشتن مقاله اسکوپوس Scopus از پایان نامه

نحوه نوشتن عنوان مقاله Scopus از پایان نامه

به این نکته توجه کنید که عنوان مقاله لزوما همان عنوان دقیق پایان نامه نیست و شما می توانید عنوان مقاله خود را تغییر داده و یا اگر پایان نامه شما قابلیت استخراج دو یا چند مقاله را دارد عنوان را متناسب با مسئله مورد نظر انتخاب کنید. عنوان مقاله خود را می توانید کمی مختصر و مفیدتر در نظر بگیرید.

نحوه نوشتن چکیده مقاله Scopus از پایان نامه

چکیده مقاله را می توانید از همان چکیده پایان نامه کپی کنید. منتها اگر قصد استخراج دو مقاله از پایان نامه دارید تنها موارد از چکیده را در مقاله قرار دهید که مربوط به عنوان مقاله است و از ارائه یافته های مربوط به مقاله ای که قرار است بعدا استخراج کنید پرهیز کنید تا چکیده مربوط به موضوع باشد.

به طور کلی در تدوین چکیده به موارد زیر توجه کنید:

 • معمول ترین تعداد کلمات چکیده بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ کلمه می باشد.
 • جمله هاي يک چکيده بايد خبري و به صورت گذشته یا ماضی بعید نوشته شده باشند.
 • ابتدای چکیده را با ارائه هدف پژوهش و ضرورت آن دريک يا دو جمله شروع کنید.
 • معرفي موضوع يا ارائه پيش زمينه در يک يا دو جمله
 • به نحوه انجام یا اجرای پژوهش اعم از نحوه نمونه گیری، نحوه آزمایش یا شبیه سازی، نحوه گرآوری داده ها و ابزارهای پژوهش اشاره کنید.
 • یافته های اصلی پژوهش را به صورت مختصر بیان کنید.
 • به کاربرد اصلی یافته ها یا بهره اصلی (Contribution ) پژوهش اشاره کنید.
 • تعریف کلمات کلیدی در استخراج مقاله از پایان نامه

برای درج کلید واژه ،کلماتی را انتخاب کنید که بیش ترین و نزدیک ترین رابطۀ معنایی را با محتوای مقاله دارد. به طور معمول بین سه تا شش کلمه را می توانید به عنوان کلید واژه در نظر بگیرید.

نحوه نوشتن مقدمه مقاله Scopus از پایان نامه

در مقالات بین المللی منظور از مقدمه همان مسئله اصلی و عوامل به وجود آورنده مسئله و زمینه های ایجاد مسئله است تا خواننده به صورت کامل به مشکل و مسئله اصلی پی ببرد. یک مقدمه خوب تبیین دقیق و روشن از مسئله ای که انگیزۀ اصلی نگارش یک مقاله بوده است را نشان می دهد. برای نگارش مقدمه مناسب شواهدی دال بر وجود مساله عرضه کنید، ابعاد و شرایط دقیق مسئله را بیان کنید، به این مطلب بپردازید که مسئله چه چیزی است، چرا بوجود آمده است، چه شرایطی باعث به وجود آمدن آن شده است. پاراگراف آخر مقدمه یک مقاله را با بیان این که هدف شما از انجام پژوهش چیست و به طور کلی در طی فرایند پژوهش به دنبال چه چیزی هستید و چگونه مقاله را ساختار بندی کرده اید به پایان برسانید. به این نکته توجه کنید که هیچ گاه مقدمه و بیان مسئله در مقالات به خصوص مقالات بین المللی از هم جدا نیستند و منظور از مقدمه همان بیان مسئله می باشد. اگر گاهی در مجلات علمی پژوهشی داخلی به موردی برخوردید که مقدمه و بیان مسئله جدا نوشته شده است زیاد آن مقالات را مبنای کار قرار ندهید. بهتر است یک مقاله از پایگاه های معتبر مانند Elsevier یا Springer را مبنا قرار دهید.

نحوه نوشتن پیشینه تحقیق مقاله Scopus از پایان نامه

دقت کنید که در این بخش که جزء اصلی مقاله می باشد حتما گذشته نظریه ای یک یا چند متغیر مورد بررسی را بنویسید. می دانیم که هر متغیری دارای نظریه های مختلفی در آن زمینه می باشد. پس بدون درج نظریه های پایه در مورد یک یا چند متغیر یک مقاله کامل نمی شود. مقالات فعلی در سطح بین المللی حتما این بخش از مقاله را در خود جای می دهند. معمولا پیشینه در فصل دوم پایان نامه نوشته شده است منتها شما باید جدیدترین و مرتبط ترین نظریه های بحث شده در فصل دوم را در مقاله به صورت مختصر قرار دهید که ممکن است کار مشکلی باشد. اگر می خواهید مقاله شما در مجلات SCOPUS پذیرفته شود نظریات و تئوری های مربوط به موضوع پژوهش را خلاصه کنید، به صاحب نظران اصلی اشاره کنید، متغیرهای پژوهش را با رفرنس های جدید تعریف کنید و مولفه ها و مفاهیم مرتبط با آن را بررسی کنید و در پایان مبانی نظری پژوهش را جمع بندی بندی کرده و به خلاء به وجود آمده در راستای تکمیل یا تایید نظریه اشاره کنید تا داوران نیز به هم راستایی کار شما و نظریه های پیشین پی ببرند. این کار امکان پذیرش مقاله را بالا خواهد برد.

نحوه نوشتن پیشینه پژوهشی مقاله Scopus از پایان نامه

در این قسمت با نظرات نقدانه به پژوهش های قبلی اشاره کنید. برای این کار حتما پژوهش های جدید را بررسی کنید، پژوهش های مرتبط را درج کنید، اگر پژوهش مستقیمی وجود نداشت به پژوهش های نزدیک اشاره کنید، حتما پژوهش ها را نقد کنید چون این کار نیز تصور داوران را به نسبت به پژوهش شما مثبت تر خواهد کرد. یکی از اشتباهات ما در داخل کشور درج پشینه های پژوهشی به صورت ترجمه چکیده ها می باشد که نشان از عدم تسلط فرد به نتایج و نقد آن خواهد داشت. از اشکالات دیگر درج پیشینه های قدیمی می باشد که نشان از عدم تسلط پژوهشگر به پژوهش های جدید و نو در دنیای علم دارد. یکی از تکنیک های قوی در این زمینه درج جدول مقایسه ای پیشینه های پژوهشی به ترتیب سال می باشد.

نحوه نوشتن فرضیه ها یا سوالات پژوهش مقاله Scopus از پایان نامه

بعد از اتمام پیشینه پژوهشی فورا به درج اهداف و فرضیه های مقاله بپردازید. این قسمت در فصل اول پایان نامه شما و یا در فصل سوم موجود می باشد.

نحوه نوشتن روش پژوهش مقاله Scopus از پایان نامه

(جامعه و نمونه و روش نمونه گیری در پژوهش های علوم انسانی و نحوه انجام کاریعنی شبیه سازی یا انجام آزمایش در پژوهش های فنی و علوم پایه)

در این بخش نحوه انجام کار را شرح دهید. برای این کار در فصل مربوط به روش پژوهش که عموما فصل سوم می باشد مراجعه کرده و آن را خلاصه کنید. اگر کار شما آزمایشی است به نحوه ترتیب آزمایش نوع کنترل و نحوه اخذ داده ها و در نهایت روش تحلیل داده ها اشاره کنید. اگر کار غیر آزمایشی دارید به منبعی که قرار است داده از آنها داده گردآوری کنید و به نحوه اخذ آن اشاره کنید. در این بخش می توانید گام های اجرای پژوهش بعد از گرآوری ادبیات نظری و پژوهشی بپردازید.

نحوه نوشتن روش تحلیل داده ها مقاله Scopus از پایان نامه

این بخش نیز عموما در فصل سوم پایان نامه شما موجود است. در این بخش بر کیفی و کمی بودن پژوهش، مقطعی یا طولی بودن پژوهش و نوع نرم افزار و همچنین نوع آزمون یا شبیه سازی یا طرح آزمایشی خود اشاره کنید. البته این بخش را می توانید در بخش روش پژوهش نیز اشاره کنید.

نحوه نوشتن نتایج تحقیق مقاله Scopus از پایان نامه

این بخش نیز از فصل چهارم یا فصل یافته های پژوهش شما قابل خلاصه و درج می باشد. اما باید به این امر توجه کنید که تنها بخش مربوط به یافته هایی را درج کنید که مربوط به سوال یا فرضیه پژوهش شما می باشد. برای مقاله از درج یافته ها و جداول جانبی خودداری کنید. مثلا دانشجویان علوم انسانی نباید در مقاله به ارائه کامل یافته های جمعیت شناختی اقدام کنند و تنها اشاره ای خیلی اندک به آن ها کفایت می کند. در این بخش فقط جداولی را کپی کنید که دقیقا مربوط به سوال پژوهشی شما می باشد. اگر قصد استخراج دو مقاله از پایان نامه خود را دارید جداول و یافته هایی که مربوط به سوالات پژوهشی شما نیست را برای مقاله بعدی نگه دارید. گزارش مربوط به یافته ها را خلاصه کنید.

نحوه نوشتن بحث و نتیجه گیری مقاله Scopus از پایان نامه

این بخش نیز یکی از بخش های مهم مقاله می باشد و بیشتر به هنر نویسندگی پژوهشگر مرتبط است. پرورش یک نتیجه گیری خوب و با قلم فرسایی پژوهشگر کار برای پذیرش مقاله آسان تر خواهد شد. برای این کار به فصل پنجم یا بخش نتیجه گیری مراجعه کنید و به صورت خلاصه و منسجم به نتیجه گیری کار بپردازید. ابتدا به یافته های مربوط به هر سوال و فرضیه پرداخته و به تبیین آن یعنی چگونگی و چرایی یافته بدست آمده بپردازید تا خواننده متوجه شود این یافته شما چه معنایی دارد. این بخش را به طور متوسط با یک تا سه صفحه منسجم به پایان برسانید.

نحوه نوشتن پیشنهادات کاربردی یا پژوهشی مقاله Scopus از پایان نامه

یکی از بروندادهای اصلی پژوهش شما باید پیشنهادهای کاربردی برای استفاده از یافته های شما در جهت حل مشکلات باشد. شما باید پیشنهادات کاربردی و اجرایی به ذی نفعان پژوهش بدهید تا بتوانند با یک نقشه راه دقیق مسائل پیش آمده در راستای موضوع مورد بررسی را حل کنند. در بخش بعدی به پژوهشگران آتی پیشنهادهای جهت ادامه مسیر پژوهش برای شناسایی جوانب پنهان که از دید شما پنهان مانده ارائه دهید. این کار به پژوهشگران دیگر دید کافی جهت کشف های بعدی و تعریف موضوعات بعدی را می دهد.

نحوه نوشتن محدودیت های پژوهش مقاله Scopus از پایان نامه

اگر در طی اجرای پژوهش با محدودیت های مواجه بودید آن را برای استفاده کنندگان ذکر کنید تا در تفسیر آن دچار اشتباه نشوند. اما توجه کنید که محدودیت ها، مشکلات پژوهش نیست یعنی مواردی مانند نبود منابع یا نبود ابزارهای پژوهش نیست. حتما فقط محدودیت های ذاتی پژوهش را ذکر کنید.

نحوه نوشتن منابع مقاله Scopus از پایان نامه

در درج منابع به سبک های رفرنس نویسی در مجله مورد نظر توجه کنید چراکه استایل مجله ها با هم متفاوت است و قبل از ارسال مقاله حتما به این امر توجه کنید.

خدمات نوشتن مقاله اسکوپوس از پایان نامه در موسسه سینا

یکی از بزرگترین موسسات فعال در زمینه کارهای پژوهشی، موسسه پژوهشی سینا می باشد. این موسسه با بهره گیری از نخبگان بزرگ مراکز آموزشی کشور، توانسته است در انواع خدمات پژوهشی حرف اول را بزند که از جمله خدمات می توان به نوشتن مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد و تهیه مقاله از رساله دکتری اشاره کرد. در حقیقت موسسه سینا با بهره گیری از پژوهشگران و مترجمین نیتیو آمده نوشتن مقاله از پایان نامه هایی است که به زبان های مختلف نوشته شده است. اگر پایان نامه شما به زبانی فارسی یا غیرفارسی است و درخواست نوشتن مقاله از پایان نامه را دارید یا میخواهید مقاله خود را به زبانی غیر از زبان فارسی، بصورت تخصصی و با کیفیت بالا ترجمه کنید، این نوید را به شما میدهیم که موسسه سینا میتواند بهترین گزینه برای شما باشد.

دیگر خدمات موسسه سینا برای نوشتن مقاله اسکوپوس (Scopus) از پایان نامه

 1. نوشتن مقاله از پایان نامه جهت پذیرش و چاپ نهایی در ژورنال های اسکوپوس دارای Q1 تا Q4
 2. ترجمه تخصصی و Native مقاله جهت چاپ در مجله های اسکوپوس Q1 Q2 Q3 Q4
 3. ویرایش علمی و تخصصی و گرامری مقاله قبل از ارسال مقاله به مجله های نمایه شده در پایگاه اسکوپوس
 4. انتخاب مجله تخصصی اسکوپوس با توجه به رشته متقاضی و مورد قبول وزارت علوم، دانشگاه آزاد، پیام نور، وزارت بهداشت
 5. قالب بندی مقاله در مجلات نمایه شده در مجلات گروه اسکوپوس
 6. سابمیت مقاله به مجلات گروه اسکوپوس
 7. تمام پیگیری های لازم جهت چاپ مقاله اسکوپوس

جهت مشاوره و اطلاعات بیشتر میتوانید از طریق ایمیل یا شماره تماس درج شده در سایت و همچنین از شبکه های مجازی ( واتساپ ، اینستاگرام و تلگرام ) با کارشناسان موسسه در ارتباط باشید. و یا از طریق فرم ارسال سفارش که در پایین همین صفحه آمده است سفارش خود را ثبت نمایید

تصویر


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب سردبیر
مطالب پیشنهاد شده
مطالب محبوب
مطالب ویژه
جدیدترین مطالب

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام