سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

استخراج مقاله از پایان نامه ارشد و دکتری

انتشار 8 مهر 1399
مطالعه 6 دقیقه

استخراج مقاله از پایان نامه هم برای رزومه و هم برای چاپ مقاله به منظور اخذ نمره پایان نامه در مقاطع تحصیلات تکمیلی اهمیت دارد. پس باید به این کار به عنوان یکی از وظایف مهم خود در طول تحصیل نگاه کنید و پیچ‌وخم‌هایش را کاملا بلد باشید.

استخراج مقاله از پایان نامه ارشد و دکتری

اهمیت استخراج مقاله از پایان نامه برای دانشجویان ارشد و دکتری

استخراج مقاله از پایان نامه یا رساله برای دانشجویان اهمیت بسیار زیادی دارد. برخی از دانشجویان با هدف دفاع از رساله دکتری، برخی برای انتشار یافته های تحقیقاتی خود در ژورنال های بین المللی، برخی برای بهره مند شدن از مزایای چاپ مقاله در داخل کشور و برخی دیگر برای تقویت رزومه و اپلای اقدام به استخراج و نگارش مقاله می کنند. استخراج و یا نگارش مقاله برای دانشجویانی که قصد پذیرش تحصیلی و اپلای را دارند از الزامات است و دانشجو برای تقویت رزومه خود میتواند سریعترین راه که همان استخراج مقاله است را انتخاب نماید. معمولا دانشجویانی که در رزومه تحصیلی خودشان حداقل یک یا دو مقاله ISI داشته باشند، نسبت به سایر رقبا شانس بالاتری برای پذیرش و اخذ فاند تحصیلی در خارج از کشور را خواهند داشت. وجود مقاله در رزومه دانشجو می تواند به اعضای کمیته ارزیاب در دانشگاه مورد نظر این پیام را برساند که شخص متقاضی به مباحث پژوهشی، تحقیقاتی و نگارش علمی کاملا تسلط دارد. بنابراین فرآیند استخراج مقاله به دلیل سرعت بالا در آماده سازی مقاله، می تواند یکی از بهترین و مناسب ترین گزینه های تقویت رزومه برای دانشجویان در تمامی مقاطع تحصیلی محسوب شود.

هر پایان نامه ای باید با مطالعات و پژوهش های دقیقی داشته باشد. بعد از نگارش متن و به اتمام رساندن کار پایان نامه می توانید از آن یک یا حتی چند مقاله استخراج کنید. اما قبل از آن، اجازه بدهید به شما تفاوت های میان مقاله و پایان نامه را بگوییم:

پایان نامه

 • اهداف علمی به همراه دارد و در جامعه دانشگاهی مورد بررسی قرار می گیرد؛
 • اساتید آن را بررسی و تحلیل می کنند؛
 • دارای فصول مختلف است؛
 • هیچ محدودیت خاصی درباره حجم و اندازه پایان نامه نیست؛
 • دارای جداول محتوایی مختلف است که فهرست وار به شرح فصول و عناوین می پردازند؛
 • ادبیات تحقیق به طور مبسوط در آن شرح داده می شود؛
 • باید در آن به ابزارها و روش های استفاده شده در پایان نامه اشاره شود؛
 • تمام یافته های پژوهشی و تحقیقاتی شرح داده می شود.

مقاله

 • باید دارای استانداردهای مجلات علمی باشد؛
 • داوران آن افرادی ناشناس و بی طرف هستند؛
 • به جای فصول دارای بخش های مختلف است؛
 • دارای محدودیت از نظر تعداد لغات است؛
 • فرم و ساختار مقالات با پایان نامه متفاوت است؛
 • ادبیات تحقیق به طور مفصل در آن شرح داده نمی شود؛
 • بخش هایی منتخب از کار پژوهشی در مقاله ارائه می شود.

همان طور که مشاهده فرمودید، استخراج مقاله از پایان نامه مستلزم شناخت ساختار و اهداف مقاله نویسی می باشد. پس به راحتی و بدون شناخت نمی توانید اقدام به رونویسی از پایان نامه و تولید مقاله کنید. تبدیل پایان نامه به مقاله دارای گام های متعددی است. مقالات بسیار کوتاه تر از پایان نامه ها هستند. در واقع، قوانین استخراج مقاله از پایان نامه به شکلی است که به شما اجازه نمی دهد با یک کپی-پِیست ساده قضیه را به پایان برسانید.

مراحل تبدیل پایان نامه به مقاله

اجازه بدهید که به شکلی دقیق تر گام های استخراج مقاله از پایان نامه را مرور کنیم:

عنوان مقاله

عنوان مقاله نباید دقیقا عنوان پایان ­نامه باشد، شما می­ توانید عنوان مقاله خود را به تغییر دهید و آن را کمی مختصرتر کنید.

چکیده مقاله

چکیده مقاله معمولا از چکیده پایان­ نامه کوتاه ­تر است. برای نوشتن چکیده مقاله باید چکیده­ پایان­ نامه را در 200 الی ۳۰۰ کلمه خلاصه کنید. برای این­ کار تنها مواردی از چکیده پایان­ نامه را در مقاله قرار دهید که مربوط به عنوان مقاله است.

 • چکیده باید دقیقا مربوط به موضوع باشد.
 • جمله ­های چکیده را خبری و به صورت گذشته یا ماضی بعید بنویسید.
 • ابتدای چکیده را با ارائه هدف پژوهش و ضرورت آن در یک یا دو جمله شروع کنید.
 • به نحوه انجام و اجرای پژوهش از جمله نمونه گیری، نحوه آزمایش یا شبیه سازی، گردآوری داده ها و ابزارهای پژوهش اشاره کنید.
 • طول چکیده در مقالات نظری و مروری بین ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه و در مقالات پژوهشی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کلمه است. البته برای نوشتن چکیده بهتر است ابتدا بدانید مجله ­ای که می­ خواهید مقاله شما در آن چاپ شود از چه شیوه و اصولی پیروی می­ کند. این مسئله در ترجمه چکیده پایان نامه بسیار مهم است.
 • در چکیده نیاز به نوشتن منبع نیست.
 • مقدمه­ ای که می­خواهید برای مقاله بنویسید باید بسیار خلاصه و کوتاه باشد. مقدمه معمولا یک و نیم یا نهایت دو صفحه را در بر می­ گیرد. برای تهیه این مقدمه باید آنچه در فصل اول و دوم پایان­ نامه به طور مفصل ذکر شده است را کوتاه و مختصر کنید. اهمیت مطالعه باید در مقدمه ذکر شود و حجم آن در نهایت ۲۰% از کل مقاله باشد. نکات مهم و کلیدی در نوشتن مقدمه مقاله را نیز رعایت کنید.

متن مقاله

 • آنچه در بخش متد و پژوهش پایان­ نامه به صورت مفصل آمده است در مقاله باید خلاصه شده باشد و فقط بخش­ های مهم در روش اجرای پژوهش ذکر شود. این بخش نیز معمولا نیم یا یک صفحه از مقاله را در بر می­ گیرد.
 • بخش نتایج پایان ­نامه میتواند مشخص نماید که چند مقاله از این پایان ­نامه قابل استخراج می باشد. اگر یافته­ های وسیع و مهمی دارید هم می­ توانید از آن­ها در قالب دو یا چند مقاله استفاده کنید.
 • قسمت بحث و نتیجه­ گیری در مقاله باید متمرکزتر از پایان­ نامه باشد. در مقاله باید درباره هر نتیجه­ ای که ذکر می­ کنید بحث انجام دهید که این بحث می­بایست با بخش مقدمه مقاله نیز در ارتباط باشد. این ارتباط بدین معناست که در بحث و نتیجه گیری از پژوهش­ ها و مرور ادبیاتی که در بخش مقدمه انجام داده اید به خوبی استفاده کنید. این در حالیست که در قسمت بحث و نتیجه ­گیری پایان­ نامه شما تمامی یافته های پایان نامه را تبیین کرده و به بحث و نتیجه­ گیری می­ پردازید.
 • برای نوشتن نتایج مقاله می­توانید از فصل چهارم یا فصل یافته های پژوهش مطالبتان را خلاصه کنید. در این بخش فقط جداولی که دقیقا مربوط به سوال پژوهشی شماست را کپی کنید. محتوای جداول باید خلاصه باشند. در توضیح جداول نیز از تکرار داده­ هایی که در جدول آورده شده کاملا اجتناب شود.

در آخر

برای استخراج مقاله isi یا انواع دیگر مقالات از پایان نامه خود باید با قوانین نگارش این مقالات آشنا باشید. استخراج مقاله از پایان نامه کارشناسی ارشد یا دکتری کار دشواری نیست ولی نیاز به تجربه و آگاهی دارد.

حتی اگر زمان کافی در اختیار ندارید یا به هر دلیلی احساس می کنید که در این کار از تبحر کافی برخوردار نیستید، باز هم جای نگرانی وجود ندارد. تیم قوی پژوهشی موسسه سینا با تجربه نگارش مقالات متعدد می توانند استخراج حرفه ای مقاله شما را از پایان نامه انجام دهند.

داشتن مقالات برای رزومه قوی ضروری است. کسی که در زمینه ای آکادمیک و حرفه ای مشغول به کار است، بدون داشتن مقالات نمی تواند به سطحی ایدئال از اعتبار برسد. پس برای استخراج مقاله از پایان نامه روی کمک نیروهای خبره و حرفه ای حساب کنید.

میتوانید با ارسال پایان نامه خود به کارشناسان موسسه سینا از طریق ثبت سفارش انلاین یا ایمیل درخواست بررسی پایان نامه خود و مشخص کردن تعداد مقالات قابل استخراج و عنوان آنها را نمایید تا بعد از انتخاب یکی از عناوین ، استخراج مقاله تان توسط محقق رشته شما انجام گیرد. چنانچه قصد اخذ پذیرش و چاپ مقاله خود از مجلات isi , Scopus, Pubmed, isc ... و یا مجلات داخلی را دارید ، تیم تخصصی موسسه سینا در خدمت شما هستند تا در کوتاه ترین زمان پذیرش مقاله شما را از مجلات معتبر اخذ نمایند.

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام