سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

چگونه مقاله ISI ای اس ای بنویسیم

انتشار : 21 آذر 1399
مطالعه : 4 دقیقه

دانشجویی که بتواند مقاله آی اس آی در رزومه تحصیلی خود ارایه دهد چند قدم به موفقیت های تحصیلی و علمی جلوتر خواهد بود. اما برای اینکه بتوانید یک مقاله آی اس آی بنویسید چه اصول را باید رعایت کنید؟موسسه سینا به دلیل اهمیت ارایه مقاله در روند تحصیلی،در این مقاله اصول نوشتن مقاله آی اس آی را بررسی کرده و این اصول را به شما معرفی می کند.

چگونه مقاله ISI ای اس ای بنویسیم

ISI چیست ؟

موسسه اطلاعات علمی ( Institute for Scientific Information ) بانک اطلاعات ISI برای فهرست نمودن و پوشش دادن مهمترین مجلات علمی منتشر شده در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران می باشد. . یک مجله ممکن است در یک بازه زمانی٬ از مجلات ISI محسوب شود٬ اما به دلیل کاهش بار علمی٬ بعدا از لیست مجلات ISI کنار گذاشته شود. در حال حاضر بیش از ۱۶۰۰۰ مجله٬ در لیست ISI قرار دارند. هر ساله ۲۰۰۰ مجله جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و حدود ده درصد آنها به لیست ISI اضافه می شوند.
هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارد. از جمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتی ISI ، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقالات چاپ شده در آن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشر آن می باشد.

چگونه مقاله iSI بنویسیم

داوری مقالات آی اس آی با دقت بیشتری صورت می گیرد و باید بتوانید مقاله خوب و کارآمد بنویسید تا در مجلات آی اس آی قابلیت ارایه را داشته باشند. قبلا در مورد اصول پژوهش صحبت کردیم و پژوهش شما که مقاله بر اساس آن تنظیم می شود باید ویژگی های علمی درستی داشته باشد. اما اصول نوشتن مقاله آی اس آی چیست؟

اجزا و بخش های مختلف مقاله باید با یکدیگر مرتبط باشند و همچنین متناسب بودن بخش های مقاله با عنوان اصلی و عناوین فرعی مقاله باشد. یک مقاله آی اس آی در ارایه مطالب باید یکپارچگی داشته باشد و محقق عناوین مختلف مقاله را با نظمی منطقی از یکدیگر جدا نموده و ارتباط آن ها را باید بتواند در متن مقاله حفظ کند.

اصل مهم دیگر توضیح مطالب در حد ضرورت و اجمالی است و نباید در نوشتن محتوای مقاله افراط کنید. باید مقاله به گونه ای نوشته شود که شامل تمام کلیات باشد، صریح نوشته شود.

یکی از مهمترین اصول نگارش مقاله آی اس آی آشنایی با ساختار استاندارد مقاله ای اس ای isi است. این که یک مقاله علمی isi از چه بخش هایی ساخته شده اهمیت دارد و در نگارش نهایی آن این موارد باید رعایت شوند. بخش های یک مقاله شامل عنوان، نام مولفین، چکیده، کلمات کلیدی، مقدمه، شیوه و روش اجرا، تحلیل داده ها و در نهایت نتیجه گیری و منابع و مآخذ است که حتما باید در مقاله نوشته شده و رعایت شوند.

استدلال های آورده شده در مقاله باید کاملا علمی و مستند باشند و باید برای هر نظریه علمی و واقعیتی که در مقاله ذکر می شود استنادی بر آن ذکر شود. در نهایت بسته به مجله ای که برای چاپ مقاله انتخاب کرده اید باید اصلوب نگارشی و املایی را رعایت کنید و باید تلاش کنید که مقاله شما از نظر نگارشی اشتباهی نداشته باشد.

لازم به ذکر است که مقالاتی که در موسسه اطلاعات علمی چاپ می شوند، دارای ویژگی های خاصی می باشند که لازم است هنگام نگارش آن ها توجه لازم را داشته باشید. این مشخصات و اصول شامل موارد ذیل می باشد.

  • عنوان مقاله : عنوان مقاله باید مختصر بوده و از کلمات کلیدی مناسب استفاده شود. لازم است که تعداد کلمات عنوان بیش از بیست کلمه نباشد. در غیر این صورت در ارزیابی مقاله، نمره کمتری کسب خواهد کرد. از سویی دیگر عنوان باید در حین روند پژوهش کسب شود و بتواند در کمترین کاراکتر، گزارشی از محتوای مقاله داشته باشد. توجه داشته باشید که خطاهای نگارشی نداشته باشید.
  • چکیده مقاله: یکی از بخش های مهم در نوشتن یک مقاله آی اس آی، بخش چکیده آن می باشد که بایستی دقیق و قدرتمند باشد. همچنین باید چکیده مقاله isi بتواند اطلاعاتی جامع در خصوص مراحل فعالیت ارائه دهد. به طور معمول، چکیده باید خوانا و بدون ابهام باشد و در یک پاراگراف و در حد150 الی 250 کلمه نوشته شود.
  • مقدمه مقاله : یکی از اصولی که در مقدمه مقالات مطرح است این است که به گونه ای جذاب و قوی نوشته شود تا بتواند مخاطبان را راغب کند تا کل مقاله را مطالعه نمایند. در خصوص مقاله های آی اس آی isi نیز بدین گونه می باشد. از سویی دیگر لازم است که در ابتدای مقاله در خصوص موضوع مقاله و استناد به منابع صحبت کرده و سپس با ارائه پرسش و پاسخ از پژوهش های انجام شده، در مورد پژوهش خود، توضیحاتی را ارائه نمایید.
  • روش تحقیق : باید در یک پاراگراف و در حد سه خط، به محل و جامعه تحقیق، روش انتخاب نمونه اشاره کنید. در یک مقاله تحقیقاتی isi ، لازم است که به روش های تحقیقاتی تکیه کنید تا بتوانید ایده های خود را ثابت نمایید.
  • نتایج تحقیق : اکنون لازم است که بر اساس نتایج بدست آمده از تحقیقات و یا نتایج فردی، موضوع مقاله isi خود را تکمیل نمایید. ارائه نتایج بایستی خوانا و کامل باشد. در این بخش، می توانید پژوهش های خود را با دیگر محققان مقایسه کنید.
  • پیشنهادها و منابع : در این بخش لازم است که به منابع، رفرنس ها اشاره کرده و در نوشتن آن دقت کافی را داشته باشید. زیرا این بخش یکی از مهم ترین بخش های مقاله ISI می باشد. توجه کنید که نام نویسنده و مجله و تعداد صفحات را نیز ثبت نمایید.


لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی