سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ثبت سفارش

هزینه های چاپ کتاب

انتشار : 21 اسفند 1398
مطالعه : 5 دقیقه

زمانی که تصمیم به شروع کاری میگیرید، یکی از فاکتورهای مهمی که تاثیر بسزایی در تصمیم شما دارد، برآورد هزینه های انجام آن کار است. حتی اگر این تصمیم، نگارش و تالیف کتاب باشد.

هزینه های چاپ کتاب

زمانی که تصمیم به شروع کاری میگیرید، یکی از فاکتورهای مهمی که تاثیر بسزایی در تصمیم شما دارد، برآورد هزینه های انجام آن کار است. حتی اگر این تصمیم، نگارش و تالیف کتاب باشد. اگرچه نوشتن صرف، برای مولف هزینه ای ندارد اما اگر قرار باشد تلاشها و زحمات شبانه روزی مولف به ثمر بنشیند، لزوما باید این نوشته ها نشر یابد و این مهم میسر نیست مگر با چاپ و انتشار کتاب بدست ناشران و انتشاراتی های فعال در این حوزه. یکی از این ناشران، موسسه تحقیقاتی سیناست که علاوه بر انجام امور تخصصی مرتبط با چاپ مقاله و استخراج مقاله از پایان نامه، خدمات مربوط به حوزه چاپ و نشر کتابهای تالیفی یا ترجمه شده و چاپ کتاب از پایان نامه را نیز با مناسب ترین قیمت و بالاترین کیفیت ارائه میکند.

برآورد هزینه های مربوط به چاپ کتاب، خصوصا برای قشر دانشجو که قصد تبدیل پایان نامه به کتاب را دارند و یا کتاب تالیفی یا ترجمه شده ای دارند که میخواهند برای کسب امتیازات پژوهشی جهت ورود به مقاطع تحصیلی بالاتر آنرا به چاپ برسانند، اساسا باید جزو اولویتهای مربوط به نگارش و چاپ کتاب قرار گیرد. هزینه ی چاپ کتاب به پارامتر های متفاوتی بستگی داشته وبسته به قیمت های روز متغیر می باشد.

عوامل موثر در برآورد هزینه های چاپ کتاب

هزینه ی چاپ کتاب به نوع چاپ، فونت تحریر، طراحی جلد، صفحه آرایی، اخذ شابک، فیپا و مجوز ها، تایپ، ویراستاری، سایز کتاب و … بستگی دارد. بسیاری از نویسندگان معمولا کتاب خود را با تنظیم قرارداد ناشران به صورت رایگان چاپ می کنند. اما در ازای این ویژگی باید رضایت خود را جهت مشارکت ناشر در حقوق مادی و معنوی حاصل از فروش اعلام کرده و به آن متعهد شوند. به این نوع چاپ، خود انتشاری یا self- publishing می گویند. هزینه چاپ کتاب به مراتب ارزان تر از چاپ مقاله است. حتی اگر کتاب را با تیراژ بالا چاپ کنید، هزینه ی آن به ندرت از ۲ الی ۳ میلیون تومان بیشتر می شود. مهمترین فاکتورهای موثر در تخمین هزینه های چاپ کتاب عبارتند از:

- جنس کاغذ

طراحی جلد و صفحه آرایی

طراحی جلد تاثیر بسیار زیادی در جذب کاربر و همچنین هزینه ی چاپ کتاب دارد. اگر شخصا قصد انجام طراحی جلد داشته باشید، هزینه به صورت جداگانه حساب می شود. تنظیم و طراحی صفحات داخلی کتاب را صفحه آرایی می گویند. در صفحه آرایی حاشیه های صفحات کتاب، اصول استفاده از فونت، سرصفحه و پانویس و همچنین ذوق و سلیقه هنری بسیار اهمیت دارد.

مجوزهای چاپ کتاب

اخذ مجوز یکی از مهم ترین مراحل چاپ کتاب و جزو الزامات می باشد. هزینه های اخذ مجوز کتاب براساس فیپا مشخص می شود و باتوجه به نوع کتاب، موضوع آن و مخاطبان کتاب هزینه های متفاوتی دارند. این هزینه ها از سوی وزارت ارشاد مشخص می شود و در طول یک سال پرداخت می شود و ربطی به محتوای کتاب و تیراژ ندارد.

- شابک

کد استاندارد جهانی کتاب است. اعداد آن بین ۱۰ تا ۱۳ است. به هر کتاب یک شابک می دهند که اگر مجددا چاپ شد، تغییر داده نشود.

- فیپا

مواردی که در فیپا وجود دارد شامل سرشناسه، نام و اطلاعات می باشد. وقتی فیپا را دریافت کردید باید مجوز چاپ هم بگیرید. در این مرحله موسسه سینا یک نسخه از کتاب را برای دریافت مجوز به سازمان فرهنگ و ارشاد اسلامی میفرستد تا مورد تایید قرار بگیرد و مجوز کتاب صادر شود.

سایز یا قطع کتاب

یکی دیگر از عوامل موثر در هزینه ی چاپ کتاب، سایز یا قطع کتاب است. نمونه هایی از سایز کتاب: وزیری ( ۲۳٫۵* ۱۶٫۵)، رقعی ( ۲۱٫۲* ۱۴٫۱)، قطع وزیری کوتاه (۲۲* ۱۶٫۵)، قطع کتاب جیبی (۱۵*۱۱). هر کدام از این سایز ها برای یک مدل کتاب مناسب است. نویسنده با توجه به تعداد صفحات، یکی از این سایز ها را انتخاب می کند. همچنین اگر در متن خود نمودار، جدول، عکس و… زیادی داشته باشید باید از چاپ وزیری استفاده کنید تا مطالب خوانا باشد و به درستی خوانده شود. هرچه سایز کتاب بزرگتر باشد قیمت چاپ آن بیشتر می شود.

تیراژ کتاب

منظور از تیراژ آن است که چه تعداد کتاب چاپ و وارد بازار می شود و این مسئله کاملا به نظر مولف بستگی دارد. هرچه تیراژ بالاتر برود، هزینه ی چاپ کتاب هم بالاتر می رود. مثلا اگر ۱۰۰۰ نسخه از کتاب چاپ شده باشد، یعنی کتاب در تیراژ ۱۰۰۰ در بازار عرضه می شود. در موسسه سینا میتوانید کتاب خود را در تیراژهای دلخواه به چاپ برسانید.

- دستمزد ناشر

ناشران هزینه های مجزایی برای خدماتی مانند ویراستاری، چاپ و هزینه های مختلف دیگر در نظر می گیرند. اما این هزینه ها برای تمامی کتاب ها یکسان است و در طول سال با قیمت اندکی افزایش می یابد. موسسه سینا نیز با برآورد آنلاین هزینه ها، مسیر برنامه ریزی برای چاپ کتابتان را هموار میکند.

خدمات چاپ کتاب در موسسه سینا

در صورت نیاز به چاپ کتاب و یا تبدیل پایان نامه به کتاب برای کسب اطلاعات در مورد هزینه های چاپ کتاب و نیز ثبت سفارش، میتوانید بصورت آنلاین با کارشناسان ما در ارتباط باشید. پس از ثبت سفارش، اسکن کارت ملی خود را نیز ارسال نمایید تا کارشناسان ما مراحل چاپ را آغاز کنند ابتدایی ترین مرحله در چاپ یک کتاب صفحه آرایی میباشد که باید در اولین مرحله انجام شود. پس از آن مجوز های لازم مانند دریافت شابک و فیپا و کسب مجوز از اداره ارشاد اسلامی اخذ میشود. سپس باید جلد کتاب طراحی شده و کتاب وارد آخرین مرحله یعنی چاپ شود. بعد از این مرحله میتوانید منتظر نسخه چاپ شده کتاب باشید که به نشانی شما ارسال خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

برای چاپ کتاب چه مراحلی باید طی کنیم؟

امتیاز تالیف و ترجمه کتاب در مصاحبه دکتری

قوانین چاپ و نشر کتاب

مزایای چاپ کتاب از پایان نامهلطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:


در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران
پرسش ها و دیدگاه های کاربران
بازدیدکننده

تیم پشتیبانی
در پاسخ به:
سلام. من یک کتاب کار کودک که آموزشی و رنگامیزی است می خوام چاپ کنم مراحل کار رو کامل شما انجام می دین؟ چقدر زمان می بره و چقدر هزینه داره
باسلام وعرض ادب احتراما برای چاپ کتاب تعداد صفحات وتعداد جلد برای چاپ که مدنظرتان میباشد را میفرمایید اعلام هزینه میشود وزمان چاپ هم 25روز کاری زمان میبره لطفا برای اطلاعات بیشتر وثبت سفارش درخواستتان را برای ایمیل موسسه ارسال نمایید کارشناسان دراسرع وقت پاسخگو هستند. باتشکر sina.pub@gmail.com
6 ماه پیش
بازدیدکننده

زهرا کهن
سلام. من یک کتاب کار کودک که آموزشی و رنگامیزی است می خوام چاپ کنم مراحل کار رو کامل شما انجام می دین؟ چقدر زمان می بره و چقدر هزینه داره
6 ماه پیش
مطالب منتخب
مطالب جدید

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارشاینستاگرام تلگرام
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی
صفر تا صد چاپ مقاله در مجلات معتبر + ویدئو آموزشی