سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

فرمت مقاله نویسی

انتشار 2 اردیبهشت 1399
مطالعه 3 دقیقه

همانطور که میدانید دانشجویان و محققینی که در رزومه پژوهشی خود مقالات علمی چاپ شده در مجلات معتبر داخلی و خارجی دارند، شانس بالاتری برای دریافت پذیرش در مقاطع بالاتر تحصیلی به ویژه در مقطع دکترا دارند.

فرمت مقاله نویسی

همانطور که میدانید دانشجویان و محققینی که در رزومه پژوهشی خود مقالات علمی چاپ شده در مجلات معتبر داخلی و خارجی دارند، شانس بالاتری برای دریافت پذیرش در مقاطع بالاتر تحصیلی به ویژه در مقطع دکترا دارند. به همین دلیل این دسته از افراد گرایش بیشتری به انجام کارهای پژوهشی و تدوین و نگارش یافته های مطالعاتی خود در قالب مقاله علمی دارند تا با چاپ و انتشار آنها در مجلات معتبری همچون isi، علاوه بر مطرح کردن شخصیت علمی خود در مجامع علمی، از مزایای مختلفی همچون کسب امتیازات پژوهشی در مصاحبه دکتری، کسب مجوز دفاع از رساله دکتری، اپلای در دانشگاههای خارجی، عضویت در هیئت علمی دانشگاهها، ارتقاء رتبه برای اعضای هیئت علمی و ارتقاء رتبه شغلی در برخی از مشاغل برای افراد حرفه ای بهره مند شوند. 

امروزه مجلات مختلفی در زمینه های گوناگون علمی منتشر میشوند و مقالات به چاپ رسیده در آنها، اطلاعات گسترده ای را در اختیار پژوهشگران قرار ميدهند. از این رو لازم است محققان با شیوه تدوین مقالات علمی آشنا باشند تا بتوانند با استفاده از شیوه های صحیح و با سهولت، نتایج تحقیقات و مطالعات خود را به صورت مقاله در اختیار علاقمندان قرار دهند. زیرا حتی اگر شما بهترین موضوع را انتخاب کنید و با روش‌های مناسب و دقیق، فرضیه‌های تحقیق را بررسی کنید، اما با روش صحیح مقاله را نگارش نکنید، از ارزش علمی مقاله شما کاسته می‌شود. نوشتن مقاله مستلزم رعایت اصولی در ابعاد مختلف محتوایی، ساختاری و نگارشی و صدالبته داشتن طرحی مدون است.

امروزه تحقیقات بسیاری در سطح دنیا انجام ميشود، اما تنها بخش كوچكی از آنها در مقالات منتشر ميگردد. یكی از دلایل آن، عدم مهارت محقق در تهیه و تدوین ساختاری مقاله علمی است. ساختار مقاله و تهیه گزارش از یك پژوهش علمی، با توجه به روش به كار گرفته شده در پژوهش، متفاوت است.  صاحبنظران امر در این حوزه، در یك تقسیم بندی كلی، روشهای استفاده شده در پروسه تحقیق و مطالعه را به دو دسته تقسیم ميكنند: روشهای كمی كه در آنها از داده های كمی در تحقیق استفاده ميشود (تحقیقات میدانی) و روشهای كیفی كه در آنها از داده های كیفی (تحقیقات كتابخانه ای) استفاده ميشود. از آنجا كه نوشتن صحیح و مناسب یك مقاله یك ركن اساسی برای چاپ مقالات علمی میباشد، مراحل گزارش یك پژوهش (مقاله) با توجه به روش اتخاذ شده در تحقیق، در این گفتار بطور خلاصه بیان ميگردد. به طور كلی هر مقاله علمی پژوهشی شامل اجزای اصلی زیر است:

- عنوان

- نام نویسنده یا نویسندگان 

- اطلاعات تماس 

- چكیده

- واژگان كلیدی

- مقدمه 

- مباني نظری تحقیق 

- روش تحقیق 

- یافته های تحقیق 

- بحث و نتیجه گیری 

- فهرست منابع

مسلما محدودیت هایی در شكل و ساختار مقالات علمی وجود دارد. در یك مقاله علمی علاوه بر در نظر گرفتن نكاتی كه مورد نظر مجلات علمی مختلف است باید مقدمه، مواد و روشها، نتایج و بحث در مورد نتایج در ارتباط با تئوری اولیه آورده شود. ماهیت مقالات علمی بیان نتایج و بحث بدون خطا (bias)، محدودیتهایی را در نحوه نگارش مقاله ایجاد ميكند: بیان نتایج در جملات با فعل مجهول (passive) به آن شكل غیر شخصی ميدهد و لزوم به كار بردن مراجع مختلف نیز مانع ميشود كه متن مقاله به خوبی دنبال شود. با این وجود، این قوانین به قدری انعطاف پذیر هستند كه بتوان مقاله ای نوشت كه حاوی مطالب مفید و جالب توجه باشد.

فرمت بندی مقالات علمی در موسسه سینا

 از آنجایی که مجلات از سراسر دنیا مخاطبانی دارند، فرمت محتوای مقالاتی که در مجله چاپ میشود اصولا باید یک دست و هماهنگ و طبق یک استاندارد تعریف شده باشد. به همین دلیل یک چهارچوب و ساختار خاصی در مجلات برای مقالات تعریف شده که همه مقالات باید فقط در این چهارچوب مشخص باشند. بنابراین باید تا حد ممکن قبل از ارسال مقاله فرمت و ساختار تعیین شده را در مقاله اعمال کنید تا روند پذیرش و چاپ مقاله شما سرعت بیشتری بگیرد. یکی از خدمات ارائه شده در موسسه سینا به فرمت بندی مقالات اختصاص دارد. کارشناسان ما در این حوزه آماده همکاری با نویسندگان و پژوهشگران عزیز میباشد. برای انجام فرمت بندی توسط موسسه سینا کافی است مقاله خام خود را به همراه فرمت مجله مورد نظر برای ما ارسال نمایید تا در کمترین زمان ممکن و با بالاترین کیفیت مقاله شما را به فرمت مجله مورد نظر درآوریم.

بیشتر بخوانید:

نحوه فرمت بندی مقاله ISI

فرمت بندی مقاله در کمترین زمان

مقاله نویسی به سبک APA

هزینه فرمت بندی مقاله

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام