سینا ترجمه
سینا ترجمه
خانه
وبلاگ
ورود

دستورالعمل استخراج مقاله از پایان نامه

انتشار 7 فروردین 1399
مطالعه 3 دقیقه

پایان نامه های ارشد و دکتری و مقالات علمی هر دو شیوه ای برای ثبت نتایج مطالعه و تحقیقات محققان و دانشجویان هستند اما به لحاظ قالب و ساختار و البته موارد استفاده تفاوتهایی باهم دارند.

دستورالعمل استخراج مقاله از پایان نامه

پایان نامه های ارشد و دکتری و مقالات علمی هر دو شیوه ای برای ثبت نتایج مطالعه و تحقیقات محققان و دانشجویان هستند اما به لحاظ قالب و ساختار و البته موارد استفاده تفاوتهایی باهم دارند. نگارش پایان نامه ارشد یا رساله دکتری معمولا بعنوان بخشی از فعالیت آموزشی دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی است و هدف از آن نشان دادن میزان تسلط و تخصص دانشجو بر حوزه و رشته تخصصی خود است. اما مقالات علمی، با اهداف متفاوتی نوشته میشوند و میزان مهارت و علاقه دانشجو و یا محقق را در زمینه موضوعی مورد نظر نشان میدهند که یافته های او را در خصوص یک موضوع خاص با دیگران به اشتراک میگذارند. علت حساسیت بالا در نگارش مقالات اینست که افرادی که قرار است آن را مطالعه و بررسی کنند و یا بعنوان مرجع مورد استناد قرار دهند، دانشمندان و محققان آن زمینه موضوعی خاص هستند که به دنبال یافته های علمی جدید با کاربردهای عملی هستند. اما پایان نامه ها هدفی آموزشی را دنبال میکنند و توسط یک گروه متشکل از اساتید و داوران که از سوی دانشگاه مربوطه تعیین میشود، مورد ارزیابی قرار میگیرند تا شایستگی آنها برای دریافت نمره بررسی گردد.

از آنجایی که نگارش مقاله کاری زمانبر بوده و پروسه پذیرش و چاپ آن در مجلات نیز طولانی و دشوار است، در سالهای اخیر اغلب محققان و دانشجویان به استخراج مقاله از پایان نامه های خود روی آورده اند تا بتوانند از امتیاز چاپ آنها در نشریات علمی در زمینه های مختلف استفاده کنند. از این رو میتوان گفت که در حال حاضر استخراج مقاله از پایان نامه نیز یکی از اصلی‌ترین تجربه‌های پژوهشی دانشجو محسوب می‌شود و حتی در برخی موارد و در بعضی از دانشگاهها جزو الزامات پیش دفاع برای دانشجوست. یکی از خدمات پژوهشی که در موسسه سینا به جامعه علمی ارائه میشود نیز به این حوزه اختصاص دارد یعنی استخراج مقاله. زیرا انجام اینکار نیاز به ملزوماتی چون دانش و تجربه در این زمینه دارد که بسیاری از دانشجویان و پژوهشگران علیرغم داشتن تخصص و مهارت کافی در زمینه موضوعی مورد نظر، با اصول نگارش و یا استخراج مقاله آشنایی کافی ندارند. به همین دلیل گروه تخصصی استخراج مقاله در موسسه سینا با سابقه درخشان در زمینه استخراج مقالات علمی از پایان نامه ها طبق استانداردهای مقاله نویسی و چاپ آنها در معتبرترین ژورنالهای داخلی و خارجی این امکان را به شما میدهند تا از این خدمات در اسرع وقت و با مناسبترین قیمت بهره مند گردید و وقت گرانبهای خود را تنها برای مطالعه و تحقیق در حوزه علوم مختلف صرف کنید. ما نیز به این شیوه یاری گر شما خواهیم بود.

یکی از تفاوتهای اساسی مقاله با پایان نامه که در استخراج مقاله بایستی مد نظر قرار گیرد، اینست که مقاله یک توضیح مختصر اما جامع از یک پایان نامه می باشد که بیشترین تمرکز خود را بر روی یافته ها و نتایج قرار می دهد. اما در نگارش پایان نامه معمولا تمام بخشها و فصول مفصلا مورد بحث و بررسی قرار میگیرد.در حالت کلی، اجزای مقاله استخراج شده از پایان نامه شامل موارد زیر است:

- عنوان مقاله ای که از پایان نامه استخراج شده است
- مولف یا مولفین مقاله
- افیلیشن و وابستگی نویسندگان و مولف مکاتبه کننده و مسئول مقاله
- چکیده مقاله
- کلمات کلیدی
- مقدمه
- مرور ادبیات (می تواند در بخش مقدمه ادغام شود)و نواوری مقاله هم در این بخش می تواند بیان شود
- مبانی نظری مقاله (اختیاری)
- روش شناسی تحقیق شامل جامعه اماری، نمونه آماری، فرضیه های تحقیق، روش تحلیل
- نتایج تحقیق
- بحث
- توصیه های عملیاتی و کاربردی تحقیق
- نتیجه گیری
- فهرست منابع و مراجع

نکات مربوط به استخراج و تدوین مقاله

1- عدم پرداختن به حاشيه ها و موضوعات فرعی و غير ضروری 

2- پرهیز از تكرار غيرضروری مطالب مقاله 

3- استفاده از شیوه رفرنس نویسی درخواستی مجله مورد نظر 

4- ویرایش فنی و ادبی مقاله

5- رعایت تسلسل و انسجام بين مطالب، عنوان، چكيده، مقدمه و متن و مرتبط بودن تصاوير، جداول و نمودارهای استفاده شده با بحث 

6-  دقت در انتخاب فونت، حاشيه ها، پاراگراف بندی، عناوين اصلی و فرعی و... برای اینکه مقاله از ظاهر فيزيكی شكيل و منظم برخوردار باشد.

9- عنوان مقالات و كتب مورد استفاده در فهرست با حروف كج تايپ شود.

11-به كاربردن نشانه ها، مقياسهای رايج و بين المللی با توجه به رشته علمی مورد نظر  و يكسان سازی آنها.

12- در صورت فارسی بودن مقاله بايد معادل لاتين واژه های تخصصی، اسامی و... اشاره شود.

بیشتر بخوانید:

مقاله استخراج شده از پایان نامه چه تفاوتی با مقاله دارد؟

فرمت استخراج مقاله از پایان نامه

استخراج مقاله از پایان نامه چقدر زمان میبرد؟

هزینه استخراج مقاله از پایان نامه

لطفا امتیاز خود را ثبت کنید
1 5
  ارسال به دوستان:

در پاسخ به:
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
پرسش و دیدگاه شما
اختیاری
اختیاری (نمایش داده نخواهد شد)
ضروری
دیدگاه کاربران

خدمات سینا ترجمه


ترجمه تخصصی کتاب

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی مقاله

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی متن

ثبت سفارش

ترجمه انگلیسی به فارسی

ثبت سفارش

ویراستاری متن

ثبت سفارش

پارافریز

ثبت سفارش

فرمت بندی

ثبت سفارش

ترجمه تخصصی

ثبت سفارش

اینستاگرام تلگرام